Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu - dva dni po odsúdení krajne pravicovej političky Mariny Le Penovej - členom vlády povedal, že francúzske súdnictvo je nezávislé a sudcov je potrebné chrániť.
Nezávislé súdnictvo
Macron sa prvýkrát k rozsudku voči Le Penovej vyjadril na úvod zasadnutia členov kabinetu, keď podľa Primasovej pripomenul tri veci - že „súdnictvo je nezávislé, ... vyhrážky voči sudcom sú absolútne neprípustné a netolerovateľné... a právo platí rovnako pre všetkých“. Macron zároveň zdôraznil, že každý má právo na odvolanie.
Le Penová v rozhovore pre denník Le Parisien prisľúbila, že využije všetky dostupné právne prostriedky, aby mohla v prezidentských voľbách v roku 2027 kandidovať, v čom jej momentálne bráni pondelkový rozsudok.
Taktiež avizovala, že má v úmysle obrátiť sa na francúzsku Ústavnú radu a Európsky súd pre ľudské práva a požiadať ich, aby rozhodli, či nie je nesúlad medzi verdiktom súdu o jej nevoliteľnosti a slobodou voličov, ktorá je zakotvená v ústave.
Marine Le Penová i ďalší bývalí a súčasní členovia vedenia strany Národné združenie boli v pondelok súdom v Paríži uznaní za vinných zo sprenevery financií Európskeho parlamentu.
Zákaz kandidovať
Politička bola odsúdená na štyri roky odňatia slobody - do väzenia však nejde: počas dvoch rokov bude jej trest podmienečný, ďalšie dva roky má mať elektronický náramok. Súd jej zároveň nariadil zaplatiť pokutu 100-tisíc eur a dal jej päťročný zákaz kandidovať do volenej funkcie.
Hoci si Le Penová ponecháva mandát poslankyne za obvod Pas-de-Calais, až do budúceho rozhodnutia odvolacieho súdu nebude môcť kandidovať v žiadnych voľbách počas obdobia piatich rokov: zákaz zahŕňa prezidentské voľby v roku 2027 i nasledujúce parlamentné voľby.
Odvolací súd, na ktorý sa medzičasom obrátila, by verdikt v jej prípade mohol vyniesť v lete 2026. V prípade, že by jej odvolaniu vyhovel, zrejme by jej kandidatúre v prezidentských voľbách nič nestálo v ceste. Okrem nej odvolanie podalo aj RN a ďalší politici spoluodsúdení za spreneveru financií europarlamentu.
Bývalí i súčasní predstavitelia RN vrátane Le Penovej boli uznaní za vinných z toho, že v rokoch 2004 - 2016 vytvorili „systém sprenevery“ peňazí vyplatených Európskou úniou a určených na platy asistentov europoslancov zvolených za FN.
Le Penovej tím však z týchto peňazí financoval stranícke politické aktivity. Európsky parlament odhaduje, že mu takto vznikla škoda vo výške takmer sedem miliónov eur.