Tucet popredných humanitárnych organizácií dnes varoval, že systém pomoci v Pásme Gazy čelí "totálnemu kolapsu," a naliehavo vyzval Izrael, aby ich nechal robiť ich prácu. Informuje o tom server The Times of Israel.
"Každý jednotlivý človek v Gaze je závislý od humanitárnej pomoci, aby prežil," uviedli šéfovia neziskových organizácií, medzi ktorými boli napríklad Save the Children alebo Oxfam. "Táto zásadná línia pomoci bola úplne odrezaná po tom, čo izraelské úrady 2. marca začali blokádu," upozornili. "Ide o jedno z najhorších humanitárnych zlyhaní našej generácie," podotkli ďalej.
Izrael tvrdí, že je v tejto chvíli v úzkom pobrežnom pásme, kde žije vyše 2,1 milióna ľudí, potravín dostatok. Humanitárnu blokádu vníma ako jedinú cestu, ako teroristické hnutie Hamas donútiť k prepusteniu zvyšných 59 rukojemníkov.
Humanitárne organizácie ale situáciu v Gaze vidia inak. Hladomor sa podľa nich pravdepodobne šíri v takmer všetkých častiach pásma, ktorého rozloha je o niečo menšia ako Praha. "Vyzývame všetky strany, aby zaistili bezpečnosť našich pracovníkov a umožnili bezpečný a ničím neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do Gazy," doplnili neziskové organizácie.
Izrael začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy po teroristickom útoku Hamasu a jeho spojencov na juh Izraela v októbri 2023, pri ktorom ozbrojenci zabili 1200 ľudí a ďalších 251 ich uniesli ako rukojemníci. Od začiatku vojny bolo podľa úradov spravovaných Hamasom v Gaze zabitých najmenej 51.025 Palestínčanov, z toho 1652 od 18. marca, kedy skončilo zatiaľ posledné prímerie.