Čínsky prezident Si Ťin-pching. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Čína v boji proti klimatickým zmenám nespomalí, povedal Si Ťin-pching. Trump od záväzkov odstupuje

23.04.2025, 18:54
Autor:
TASRTASR

Čína je najväčším producentom skleníkových plynov a súčasne veľmocou v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, do roku 2060 chce dosiahnuť čisté nulové emisie.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu prisľúbil, že úsilie Pekingu v boji proti klimatickým zmenám sa nespomalí. Jeho vyjadrenie prišlo v čase, keď Spojené štáty pod vedením prezidenta Donalda Trumpa odstupujú od globálnych klimatických záväzkov, správa pochádza z agentúr Sin-chua a AFP.

„Bez ohľadu na to, ako sa zmení medzinárodná situácia, čínske úsilie v boji proti klimatickým zmenám sa nespomalí,“ zdôraznil Si Ťin-pching počas virtuálneho klimatického summitu, ktorý zvolala Brazília. Zdôraznil, že Peking chce v tejto oblasti naďalej podporovať medzinárodnú spoluprácu.

image

Vodu treba chrániť a využívať ju hospodárne a zmysluplne, vyhlásil Taraba k Svetovému dňu vody

Si zároveň oznámil, že Čína zverejní svoje záväzky na zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2035 ešte pred klimatickou konferenciou COP30 v novembri. Tieto záväzky budú podľa neho pokrývať všetky skleníkové plyny, nielen oxid uhličitý.

Čína je najväčším producentom skleníkových plynov a súčasne veľmocou v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, do roku 2060 chce dosiahnuť čisté nulové emisie. Napriek nárastu obnoviteľných zdrojov v krajine naďalej dominuje spotreba uhlia.

Z oficiálnych údajov zverejnených na začiatku roka vyplýva, že Peking nesplnil klimatické ciele na rok 2024 a emisie v krajine mierne vzrástli, píše AFP. Údaje podľa analytikov znamenajú, že Čína nesplnila kľúčový záväzok vyplývajúci z Parížskej klimatickej dohody.

01 - Modified: 2025-04-02 12:40:34 - Feat.: 0 - Title: Ako je to s miznutím jari na našom území? Bude iná, ako sme ju vnímali v minulosti, hovorí klimatológ 02 - Modified: 2025-03-22 08:46:33 - Feat.: 1 - Title: Vodu treba chrániť a využívať ju hospodárne a zmysluplne, vyhlásil Taraba k Svetovému dňu vody 03 - Modified: 2025-03-17 13:45:51 - Feat.: 0 - Title: Prudký nárast klimatického biča po svete. Sú ním zasiahnuté takmer všetky skúmané mestá
01 - Modified: 2025-07-10 06:11:43 - Feat.: - Title: Po zrútení časti tunela v Los Angeles sa podarilo zachrániť 31 robotníkov 02 - Modified: 2025-07-10 05:19:52 - Feat.: - Title: Americké veľvyslanectvo v Rijáde obvinilo húsíovcov z únosu členov posádky potopenej lode Eternity C 03 - Modified: 2025-07-10 05:08:06 - Feat.: - Title: Šéf americkej diplomacie Rubio sa dnes v Malajzii stretne s Lavrovom, prvýkrát od februára 04 - Modified: 2025-07-09 22:01:03 - Feat.: - Title: Bývalý Bidenov lekár odmietol vypovedať. Republikáni tvrdia, že niektoré rozhodnutia môžu byť neplatné 05 - Modified: 2025-07-09 22:00:00 - Feat.: - Title: Trump mierovým nobelistom? A prečo nie, veď naposledy bol skutočný mier ocenený v roku 1998
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
10. júl 2025 08:20