Je načase, aby Rusko a Ukrajina predložili konkrétne návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine, uviedol americký minister zahraničia Marco Rubio. Pokiaľ nedôjde k pokroku, Spojené štáty sa stiahnu z úlohy sprostredkovateľa. Postoj šéfa americkej diplomacie dnes podľa agentúr AFP a Reuters tlmočila hovorkyňa úradu Tammy Bruceová.
"Dosiahli sme bod, kedy obe strany musia predložiť konkrétne návrhy na ukončenie tohto konfliktu," povedala novinárom Bruceová.
Americký prezident Donald Trump si ukončenie vojny, ktorú pred viac ako tromi rokmi rozpútalo Rusko svojou agresiou voči susednej krajine, vytkol ako jeden zo svojich dôležitých predvolebných cieľov a opakovane dokonca tvrdil, že konflikt ukončí prvý deň v úrade, čo bolo 20. januára.
V posledných dňoch ale americkí činitelia dali niekoľkokrát najavo, že Trumpovej administratíve dochádza trpezlivosť. Rubio v nedeľu povedal, že mierová dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou musí byť uzatvorená čoskoro. "Nemôžeme naďalej venovať čas a zdroje tomuto úsiliu, pokiaľ to nepovedie k naplneniu," uviedol v programe Meet the Press.
"Tento týždeň bude naozaj dôležitý týždeň, v ktorom musíme určiť, či je to úsilie, na ktorom sa naďalej chceme podieľať, alebo či nenastal čas sa tak nejako zamerať na niektoré iné témy," doplnil.
Na druhú stranu Trump dal v poslednej dobe opakovane najavo presvedčenie, že Ukrajina a Rusko sú veľmi blízko mierovej dohode. Vyjadrenia Moskvy aj Kyjeva sú však výrazne opatrnejšie.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj napríklad trvá na tom, že Ukrajina právne neuzná ruskú anexiu Krymu, pretože tento polostrov je jej územím. Podľa Trumpa ale Krym vôbec nie je predmetom rokovania, pretože je zrejmé, že zostane ruský. Podobných rozdielov v postojoch strán je viac, a to aj medzi európskymi spojencami Ukrajiny a USA.