Vojna v Pásme Gazy nemá v dlhodobej perspektíve vojenské riešenie. Dnes to v Jeruzaleme povedal nový nemecký minister zahraničia Johann Wadephul.
Vyzval na vážne mienené rokovania o prímerí. Podľa neho je však nutné odzbrojiť palestínske hnutie Hamas a ukončiť jeho vojenskú nadvládu nad Pásmom Gazy.
"Neverím, že tento konflikt môže byť trvalo vyriešený vojenskými prostriedkami," uviedol nemecký minister zahraničia. Podľa neho je sporné, či snaha Izraela dosiahnuť ciele len za použitia vojenskej sily v dlhodobej perspektíve povedie k jeho väčšej bezpečnosti.
"Avšak je naliehavé a nevyhnutné odzbrojiť Hamas tak, aby naďalej nemal vojenskú kontrolu nad Pásmom Gazy," uviedol šéf nemeckej diplomacie.
Hamas v Pásme Gazy vládne cez 15 rokov. Po jeho predvlaňajšom teroristickom útoku na izraelské územie izraelská vláda začala vojenskú operáciu, ktorej cieľom je zničiť jeho štruktúry. Podľa medzinárodných organizácií ale boje majú mnoho civilných obetí a výrazne zhoršili humanitárnu situáciu na palestínskom území.
Wadephul uviedol, že Nemecko je zaviazané urobiť všetko, čo bude potrebné na zaručenie bezpečnosti Izraela. To ale neznamená, že nemôže Izrael kritizovať, uviedol minister. Takéto kritiky ale nikdy nesmú skĺznuť do antisemitizmu.
Wadephul tiež odmietol rôzne úvahy o izraelskej anexii Pásma Gazy či vysídlení Palestínčanov. Podľa neho je jasné, že Pásmo Gazy je súčasťou palestínskych území.
Znepokojenie ohľadom situácie v Pásme Gazy krátko po svojom zvolení tento týždeň vyjadril aj nemecký kancelár Friedrich Merz. Vyzval na poskytnutie humanitárnej pomoci Pásmu Gazy, ktorú Izrael blokuje od začiatku marca. Nemecko je však obvykle v kritike Izraela vzhľadom na tragickú minulosť holokaustu veľmi zdržanlivé.