Pohľad na sídlo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ženeve vo Švajčiarsku. FOTO: Reuters
StoryEditor

Štáty WHO prijali pandemickú dohodu, Slovensko sa hlasovania zdržalo

19.05.2025, 21:40
20.05.2025, 00:03
Autor:
ČTKČTK

Slovenská akadémia vied tvrdí, že globálna pandemická dohoda zakotvuje suverenitu jednotlivých krajín, rešpektuje ľudské práva a nezasahuje do vnútroštátnych kompetencií Slovenska.

Členovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dnes drvivou väčšinou podporili globálnu dohodu o spoločnom postupe pri riešení pandémií, informovali agentúry AFP a Reuters s odvolaním sa na predsedníčku výboru.

Hlasovanie vo výbore svetového zdravotníckeho zhromaždenia vyvolalo Slovensko, ktoré sa potom spolu s ďalšími desiatimi krajinami vrátane Poľska, Ruska, Izraela či Iránu zdržalo, zatiaľ čo 124 krajín hlasovalo v prospech dohody.

Prijatie vo výbore naznačuje, že utorkové hlasovanie o dohode na plenárnom zasadnutí svetového zdravotníckeho zhromaždenia už bude iba formalitou, podotkla agentúra AFP.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie v Ženeve rokuje od dnes do 27. mája. Formálne však dohoda nadobudne platnosť až po dohodnutí dodatku o zdieľaní patogénov, čo môže trvať až dva roky; až potom budú musieť jednotlivé štáty dohodu ešte ratifikovať, uviedla agentúra Reuters.

Slovensko nehlasovalo

Slovensko už skôr uviedlo, že dohodu na rokovaní WHO nepodporí. Odmietavý postoj kabinetu premiéra Roberta Fica vyvolal spory vo vládnej koalícii a kritiku zo strany opozície aj prezidenta Petera Pellegriniho.

Fico dnes popoludní oznámil, že v telefonáte s generálnym riaditeľom WHO Tedrosom Adhanomom Ghebreyesusom nevyhovel jeho žiadosti, aby slovenská vláda hlasovanie o dokumente nevyvolávala. Podľa dostupných informácií sa pôvodne očakávalo, že dohoda bude prijatá všeobecným súhlasom.

Uvedená dohoda, ku ktorej uzavretiu dala podnet pandémia COVIDU-19, má prispieť k záchrane životov prostredníctvom rýchlejšej a koordinovanejšej reakcie na pandémie, ako to bolo pri šírení koronavírusu. Podľa Reuters ide o potenciálne prelomovú globálnu zmluvu.

image

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty

Proti takzvanej pandemickej dohode sa na Slovensku postavili najmä sociálni demokrati (Smer) premiéra Fica a najmenšia vládna strana SNS.

"Strana Smer-SSD nebude súhlasiť s dokumentom, ktorý podkopáva suverenitu Slovenskej republiky, ignoruje základné práva občanov a vytvára priestor pre neprehľadné a nedemokratické mechanizmy," napísal Smer-SD vo vyhlásení.

Podľa Smeru návrh dokumentu nezohľadňuje zásadné pripomienky Slovenska. Strana uviedla, že jej pozícia vychádza zo situácie počas COVIDU-19, keď podľa nej neprimerané opatrenia, často presadzované pod tlakom medzinárodných organizácií, obmedzovali základné práva a slobody ľudí.

Počas silných vĺn koronavírusovej nákazy bol Smer v opozícii, strana epidemickej reštrikcie kritizovala a nepodporila ani očkovanie proti COVIDU-19.

Odmietavý postoj neustal

Fico na odmietavom postoji zotrval aj po telefonáte s generálnym riaditeľom WHO, o ktorom informoval vo vyhlásení úrad vlády. Premiér je presvedčený, že dohoda ohrozuje štátnu suverenitu a neprimeraným spôsobom zasahuje do ľudských práv.

"Zopakoval som, že slovenská delegácia je viazaná pokynom vlády Slovenskej republiky požadovať hlasovanie o pandemickej zmluve. Ak k hlasovaniu dôjde, slovenská delegácia má pokyn pandemickú dohodu nepodporiť, pretože narúša princíp suverenity členských štátov a neprimerane zasahuje do sféry ľudských práv," tvrdil Fico.

Naopak vládna strana Hlas už skôr kritizovala rozhodnutie Smeru a SNS, aby Slovensko odmietlo v rámci WHO všeobecný súhlas k pandemickej dohode. Hlas, ktorý vo vláde obsadil aj kreslo ministra zdravotníctva, tvrdil, že takýto krok neurobí zo Slovenska "hrdinu", ale môže mať nepriaznivé dôsledky pri vypuknutí celosvetovej pandémie.

image

Ficovi volal šéf WHO: Chce, aby sme otočili. Hlas a prezident sa od rozhodnutia dištancujú

Pellegrini hovorí o nezodpovednosti

Slovenský prezident a bývalý predseda Hlasu Pellegrini podľa vyhlásenia svojej kancelárie považuje za nezodpovedné dobrovoľne si obmedziť prístup k najnovším vedeckým informáciám a zamedziť možnosť spolupráce s vyspelými krajinami v prípade budúcej pandémie.

"Mrzí ma, že pre pár domácich získaných politických bodov zbytočne riskujeme povesť Slovenska v zahraničí a zatvárame si cestu k lepšej ochrane zdravia slovenských občanov,“ uviedol Pellegrini.

České ministerstvo zdravotníctva po dokončení dohody členskými štátmi v polovici apríla uviedlo, že Česko neblokovalo súhlas s textom a že po konečnom schvaľovaní na svetovom zdravotníckom zhromaždení bude nasledovať proces ratifikácie, a to aj v Česku.

Text dohovoru podľa českého ministerstva stanovuje, že štáty majú plnú suverenitu na prijímanie opatrení na ochranu verejného zdravia na svojom území a WHO im nemôže nariaďovať národné politiky alebo legislatívne opatrenia.

SAV poukázala na výhody dohody

Slovenská akadémia vied (SAV) poukázala na výhody dohody a odmietla vyjadrenie o strate suverenity Slovenska. "Ignorovanie mnohokrát overených vedeckých faktov a postupov, nerešpektovanie logického myslenia, podpora nezmyselných dezinformačných tvrdení a narušenie medzinárodnej vedeckej a odbornej spolupráce povedie k ohrozeniu zdravia obyvateľov Slovenskej republiky," napísala SAV.

Dodala, že globálna pandemická dohoda zakotvuje suverenitu jednotlivých krajín, rešpektuje ľudské práva a nezasahuje do vnútroštátnych kompetencií Slovenska.

Opozícia uviedla, že vláda hazarduje so zdravím vlastných občanov a jej postoj k pandemickej dohode je medzinárodnou hanbou pre Slovensko.

Podľa opozičných politikov kabinet ustupuje konšpiráciám a vládnemu splnomocnencovi pre preverenie rozhodnutí štátu počas covidovej pandémie Petrovi Kotlárovi. Ten dlhodobo vystupuje proti vakcínam, ktorými sa hromadne očkovalo počas koronavírusovej nákazy.

Kotlár v minulosti tvrdil, že mRNA vakcíny proti COVIDU-19 môžu u očkovaných ľudí vyvolať rakovinu a meniť ľudskú DNA. Očkovaných ľudí zároveň prirovnal ku geneticky modifikovanej kukurici a vyslovil sa za zákaz používania týchto vakcín.

Slovenská vláda v apríli z podnetu Fica, ktorý sa Kotlára opakovane zastal, nechala u SAV analyzovať obsah uvedených očkovacích látok a tieto vakcíny dočasne prestala odoberať. Výsledok analýzy zatiaľ nie je známy.

01 - Modified: 2025-05-20 14:16:45 - Feat.: - Title: SEPS zvyšuje kapacity pre pripojenie elektriny: Viac priestoru pre odber aj výrobu 02 - Modified: 2025-05-20 14:05:33 - Feat.: - Title: Dohoda, ktorá rozdelila koalíciu. Argumenty našej vlády sú amatérske, vraví expert (otázky a odpovede) 03 - Modified: 2025-05-20 13:25:05 - Feat.: - Title: Schvaľovanie pandemickej dohody ukázalo, že výroky o izolácii sú zavádzajúce, tvrdí Suskov rezort 04 - Modified: 2025-05-20 11:55:03 - Feat.: - Title: Kotlár vs suverenita: Čo stojí za zdržaním sa Slovenska v hlasovaní o pandemickej dohode? 05 - Modified: 2025-05-20 14:49:17 - Feat.: - Title: Zástupca Slovenska pri WHO: Krok vlády som nečakal. Bol pre mňa milým prekvapením (rozhovor)
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. máj 2025 17:54