Ruský prezident Vladimir Putin v skutočnosti nemá záujem o mier na Ukrajine a v rozhovoroch so Spojenými štátmi len hrá o čas, uviedol dnes v Bruseli nemecký minister obrany Boris Pistorius.
Európa podľa neho musí zvýšiť tlak na Rusko zavedením ďalších sankcií, najmä na predaj ruskej energie. Pistorius sa dnes v Bruseli zúčastňuje na rokovaní úniových ministrov obrany. Ministri budú diskutovať aj s generálnym tajomníkom NATO Marekom Ruttom.
Ten pri svojom príchode pred novinármi ocenil, že sa americká administratíva zapája do mierového úsilia na Ukrajine a že svoj postup koordinuje aj s európskymi partnermi a Kyjevom.
Únioví ministri by mali dnes schváliť už sedemnásty balík sankcií proti Rusku. Nové obmedzenia sa zamerajú na lode z takzvanej ruskej tieňovej flotily, teda zahraničné plavidlá, ktoré prepravujú ruské ropné produkty. Na príslušnom zozname by malo byť takmer 200 lodí vrátane ropných tankerov.
Na sankčné zoznamy tiež pribudnú ďalšie osoby a spoločnosti, ktoré sa podieľajú na ruskej agresii voči Ukrajine. Podľa diplomatických zdrojov má ísť o 75 ľudí a subjektov napojených na ruský vojenský priemysel a 30 spoločností zapojených do obchádzania sankcií.
Americký prezident Donald Trump si v pondelok telefonoval so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Následne Trump oznámil, že Rusko a Ukrajina začnú okamžite rokovania, ktoré povedú k prímeriu a ku koncu vojny. Moskva sa však vyjadrila opatrnejšie.
Rusko je podľa Putina pripravené s Ukrajinou pracovať na memorande o budúcich mierových rozhovoroch. Viac ako dvojhodinový rozhovor Putin označil za veľmi obsažný, otvorený a užitočný.
Po telefonáte americký prezident oznámil, že o ňom informoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a tiež európskych lídrov vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona či nemeckého kancelára Friedricha Merza. Šéf Bieleho domu so Zelenským v pondelok hovoril aj pred svojím telefonátom s ruským prezidentom.
"Som naozaj rád, že sa prezident Trump ujíma tejto vedúcej úlohy," povedal pri príchode na dnešné rokovanie v Bruseli Rutte. "Americká administratíva sa veľmi angažuje a úzko koordinuje s európskymi kolegami a samozrejme s Ukrajinou a to si myslím, že je veľmi pozitívne," dodal generálny tajomník NATO.
Zdôraznil, že ide o zložitý konflikt, takže nie je vždy možné, aby boli výsledky všetkých rokovaní vidieť hneď. "Uvidíme, čo sa stane tento a budúci týždeň. Znovu ale hovorím, že to, čo robia Američania, je veľmi dôležité," doplnil.
Ministri obrany budú dnes rokovať najmä o vojenskej podpore Ukrajiny, ktorá sa už viac ako tri roky bráni ruskej agresii. Na úvod sa spojí prostredníctvom videokonferencie s ukrajinským ministrom obrany Rustemom Umerovom. Rokovania sa zúčastní aj generálny tajomník NATO Mark Rutte. Druhou témou stretnutia je obranná pripravenosť.