Čína v utorok kritizovala taiwanského prezidenta Laja Čching-teho za separatistický postoj presadzujúci nezávislosť ostrova ako odsúdený na neúspech, uviedla čínska štátna televízia CCTV. Peking však tvrdí, že je za určitých podmienok otvorený dialógu, informuje agentúra AFP.
„Nedávne prejavy lídra taiwanského regiónu sa naďalej prikláňajú k separatistickému postoju nezávislosti Taiwanu,“ citovala CCTV hovorcu pekinského úradu pre záležitosti Taiwanu Čchena Pin-chua.
Prezident Laj je presvedčeným zástancom zvrchovanosti Taiwanu a Peking ho často kritizuje. V utorok hovoril o potrebe „pripraviť sa na vojnu s cieľom vyhnúť sa vojne“ a potrebe posilniť odolnosť hospodárstva ostrova.
„Mier je neoceniteľný a vo vojne niet víťazov. Nemôžeme si robiť ilúzie,“ uviedol Laj pri príležitosti prvého roka vo funkcii a prisľúbil „posilniť štátne obranné kapacity“.
Laj dodal, že Taiwan je ochotný rokovať s Čínou, pokiaľ bude dialóg založený na „parite a dôstojnosti“. Peking v reakcii uviedol, že je za určitých podmienok „ochotný viesť dialóg“ s Tchaj-pejom.
„Na základe politiky jednej Číny sme ochotní viesť dialóg o relevantných otázkach dôležitých pre podporu zjednotenia vlasti,“ uviedol Čchen Pin-chua a Laja varoval pred jeho „dvojtvárnym prístupom“, ktorý Taiwan a Čínu „hospodársky oddeľuje“.
Peking považuje Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu a zvyšuje proti nemu vojenský, diplomatický a politický nátlak. Oficiálny názov Taiwanu je Čínska republika a oba štátne útvary sa rozišli počas občianskej vojny, v ktorej v roku 1949 na pevnine zvíťazili komunisti. Porazená vládna strana Kuomintang pod vedením generála Čankajška sa uchýlila na Taiwan.