Humanitárna situácia v Gaze sa stáva neudržateľnou a vyžaduje veľmi naliehavé riešenie. Novinárom to dnes počas návštevy Bruselu povedal český prezident Petr Pavel. Česko by podľa neho malo oddeliť všeobecnú podporu Izraela od podpory niektorých krokov vlády premiéra Benjamina Netanjahua.
V posledných dňoch sa objavilo viacero iniciatív, napríklad francúzsko-britsko-kanadská či švédska s podporou ďalších viac ako 20 krajín, ktoré Izrael vyzývajú na zvýšenie humanitárnej pomoci a na zastavenie vojenských operácií v Pásme Gazy.
Pavel povedal, že s niektorými krokmi izraelskej vlády sa Česko stotožniť môže, ale s niektorými určite nie a v takom prípade by bolo správne dať to najavo. Cieľom podľa prezidenta vždy bolo poskytovať humanitárnu pomoc.
Dlhodobým cieľom, ktorý jediný môže priniesť mier a pokoj do regiónu, je potom podľa hlavy štátu dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.
"Myslím, že akékoľvek hľadanie kľučiek nám nepomôže. Mali by sme úplne jasne povedať, že humanitárne ohľady sú pre nás dôležité, nech sa týkajú kohokoľvek, "dodal Pavel.
Český minister zahraničia Jan Lipavský dnes v Bruseli povedal, že Česko podporuje dodávky humanitárnej pomoci pre Pásmo Gazy, je však potrebné zabezpečiť, aby sa nedostala do rúk palestínskeho teroristického hnutia Hamas. K iniciatívam vyzývajúcim na zvýšenie pomoci a zastavenie vojenských operácií Lipavský povedal, že tému nedávno zdôrazňoval aj v rozhovore s izraelským ministrom zahraničia.
Izrael od 2. marca znemožňoval prísun akýchkoľvek dodávok do Pásma Gazy vrátane humanitárnej pomoci, pričom dlho tvrdil, že v oblasti je potravín dostatok z obdobia pred vyhlásením blokády.
Cieľom tohto postupu bolo podľa izraelskej vlády vyvinúť tlak na Hamas, aby prepustil zvyšných rukojemníkov. Agentúry OSN a medzinárodné organizácie však opakovane varovali, že znižujúce sa zásoby potravín, liekov, pohonných látok a čistej pitnej vody spôsobia v Pásme Gazy humanitárnu katastrofu a hladomor.
Kroky Izraela v posledných dňoch kritizovalo množstvo krajín, napríklad Británia, Francúzsko a Kanada, ako aj vrcholní predstavitelia Európskej únie.