Strany, ktoré podporujú španielsku vládu ľavicového premiéra Pedra Sáncheza, sa zhodli na zavedení zbraňového embarga proti Izraelu.
Ich zákonodarcovia v utorok večer podporili zákon, ktorý fakticky zakazuje nákupy a predaje zbraní Izraelu a ďalším štátom podozrivým z páchania vojnových zločinov, píšu španielske médiá. Proti hlasovali zástupcovia pravicových opozičných strán.
Iniciatíva zákonodarcov z viacerých ľavicových strán upravuje zákon o obchodovaní s vojenským materiálom z roku 2007.
Novela zavádza automatický zákaz predaja i nákupu vojenského materiálu a zbraní týkajúcich sa krajín, ktoré na medzinárodných súdoch uznávaných Španielskom čelia konaniu kvôli podozreniu zo spáchania genocídy, zločinov proti ľudskosti či vojnových zločinov.
Navrhovatelia zmeny zákona z krajne ľavicových strán Sumar a Podemos sa nijako netaja tým, že ich iniciatíva reaguje na dianie v Pásme Gazy a je namierená proti Izraelu, s ktorým vedie konanie Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu.
Dlho nebolo jasné, či návrh novely zákona podporia Sánchezovi socialisti a katalánska strana Junts. Nakoniec v prvom čítaní za novelu hlasovali poslanci všetkých strán, ktoré podporujú vládu.
Novela zákona počíta s tým, že embargo zostane v platnosti po celý čas konania na medzinárodnom súde a bude možné ho odvolať len v prípade, že sa preukáže, že daný štát zločiny nespáchal. Novela počíta aj so zhabaním zbraní a vojenského materiálu prevážaného do štátu, proti ktorému je zavedené embargo, z tretích krajín.
"Španielsko nekupuje zbrane z Izraela," uviedla v utorok ministerka obrany Margarita Roblesová. Podľa stanice Cadena SER však nie je vyhlásenie úplne presné. Španielsko vlani podpísalo kontrakt za 207 miliónov eur s izraelskou spoločnosťou Rafael Advanced Defense System, ktorá má dodať nové elektronické technológie španielskym bojovým lietadlám.
Niektoré španielske zbrojárske firmy kupujú kľúčové súčiastky v Izraeli. Plnenie týchto zmlúv by bolo pozastavené, ak parlament zákon definitívne schváli a Izrael bude stále čeliť konaniu u ICJ.