Spojené štáty preverujú, či afganské radikálne vládne hnutie Taliban zaradí do zoznamu zahraničných teroristických organizácií. Dnes to v zahraničnom výbore Snemovne reprezentantov podľa agentúry Reuters povedal americký minister zahraničia Marco Rubio.
Rubia sa na možnú zmenu hodnotenia Talibanu opýtal republikánsky kongresman Tim Burchett. "Domnievam sa, že klasifikácia sa teraz opäť preskúmava," reagoval Rubio.
Taliban v súčasnosti Spojené štáty vedú na zozname takzvaných špeciálne označených globálnych teroristov. Rozdiel oproti zoznamu zahraničných teroristických organizácií spočíva v tom, že druhé označenie má tri osobitné prvky, ktoré SDGT nemá, vysvetľuje think-tank Atlantická rada. Konkrétne ide o to, že je federálnym zločinom poskytovať materiálnu podporu či zdroje subjektom na zozname FTO.
Osoby na zozname FTO majú automaticky zakázať vstup do USA. Tretím prvkom je to, že preživší a rodiny obetí teroristických útokov môžu podávať občianskoprávne žaloby proti FTO a ich podporovateľom.
Ak je organizácia vedená ako SDGT, môže americké ministerstvo financií obmedziť jej prístup k fondom v USA a v medzinárodnom finančnom systéme.
Ako FTO je potom poskytovanie podpory takejto organizácii úplne nelegálne. Atlantická rada poznamenala, že označenie ako SDGT umožňuje USA narušiť prístup organizácií na medzinárodné trhy, zatiaľ čo označenie FTO značne komplikuje diplomatický kontakt.
Islamistické hnutie Taliban sa znovu chopilo moci v Afganistane v roku 2021 počas sťahovania amerických a ďalších západných síl z krajiny. Väčšina krajín vládu Talibanu stále neuznáva. Rusko naopak začalo postupne budovať vzťahy s Talibanom a vlani v júli ruský prezident Vladimir Putin označil Taliban za spojencov v boji proti terorizmu.
Spojené štáty podnikli do Afganistanu inváziu v roku 2001, keď Taliban zvrhli. Urobili tak po tom, čo hnutie odmietlo Američanom vydať vodcu Al-Káidy Usámu bin Ládina, ktorý zosnoval teroristické útoky na USA z 11. septembra 2001.