Palestínske frakcie nebudú využívať územie Libanonu na ozbrojené operácie. Oznámili to dnes v spoločnom vyhlásení libanonský prezident Joseph Aún a jeho palestínsky náprotivok Mahmúd Abbás, píše agentúra AP s tým, že operáciami sa rozumejú útoky proti Izraelu. V Libanone je 12 palestínskych utečeneckých táborov, ktoré nie sú pod kontrolou libanonskej vlády a v ktorých pôsobia rôzne ozbrojené palestínske skupiny.
Palestínske tábory nebudú bezpečným útočiskom pre extrémistické skupiny a éra existencie zbraní, ktoré nie sú pod kontrolou libanonského štátu, skončila, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré libanonská vláda zverejnila v prvý deň Abbásovej trojdňovej návštevy Bejrútu. Vyhlásenie však nešpecifikuje, akým spôsobom budú zbrane nachádzajúce sa v táboroch odovzdané libanonským úradom.
V palestínskych táboroch v Libanone žije okolo 400-tisíc Palestínčanov, z ktorých väčšina pochádza z rodín, ktoré utiekli zo svojich domovov alebo ich odtiaľ vyhnali židovskí ozbrojenci v roku 1948, keď vznikol štát Izrael.
V táboroch pôsobí niekoľko palestínskych frakcií vrátane Fatahu, ktorý ovláda Abbás, a rôznych islamistických, nacionalistických a ľavicových skupín. V niektorých táboroch spory medzi rôznymi skupinami prerástli do otvoreného konfliktu.
V období medzi 22. až 28. marcom bolo z južného Libanonu na Izrael vypálených niekoľko rakiet. K útokom sa neprihlásila žiadna ozbrojená skupina ani libanonské hnutie Hizballáh, ktoré v priebehu vojny s Izraelom z tohto územia pravidelne raketami a dronmi útočilo.
Izrael na marcové útoky odpovedal sériou vzdušných úderov v rôznych častiach Libanonu. Libanonské úrady v súvislosti s incidentom v polovici apríla zadržali niekoľko osôb spätých s teroristickým hnutím Hamas.
Na začiatku mája libanonská Najvyššia obranná rada varovala Hamas a ďalšie palestínske frakcie pred využívaním územia Libanonu k akýmkoľvek akciám, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť krajiny.