Viac ako 90 šéfredaktorov a vydavateľov z celej Európy podpísalo vyhlásenie, v ktorom vyzývajú Európsku úniu k prijatiu opatrení v súvislosti s navrhovanou legislatívou v Maďarsku, ktorá by podľa nich mohla viesť k tomu, že postaví slobodnú tlač v Maďarsku mimo zákona. Píše o tom dnes denník The Guardian.
Začiatkom tohto mesiaca predložila pravicovo populistická strana Fidesz premiéra Viktora Orbána legislatívu, ktorá by vláde umožnila sledovať, trestať a prípadne zakázať organizácie, ktoré dostávajú peniaze zo zahraničia, vrátane darov alebo grantov EÚ.
Opozičná kritika
Návrh okamžite kritizovali opoziční politici, ktorí tvrdia, že by vláde otvoril cestu k potenciálnemu uzatvoreniu všetkých nezávislých médií a mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú verejnými záležitosťami.
Vo vyhlásení zverejnenom tento týždeň, ktoré podpísali čelní predstavitelia médií z 23 krajín, sa uvádza, že takýto návrh zákona "zodpovedá autoritárskej taktike, ktorú možno pozorovať v Rusku za vlády Vladimira Putina".
To je narážka na ruský zákon o takzvaných zahraničných agentoch. Na základe zákona prijatého v roku 2012 môžu ruské úrady označiť za zahraničných agentov mimovládne organizácie financované zo zahraničia, ktoré sú politicky aktívne.
Vysoké pokuty
Maďarská legislatíva, ktorá by vláde umožnila zaradiť organizácie na čiernu listinu, ukladať im vysoké pokuty alebo im zakázať prijímať dary, bola napísaná "tak široko, že by sa mohla vzťahovať prakticky na akúkoľvek organizáciu zapojenú do verejného života alebo diskusie", uviedli vydavatelia v spoločnom vyhlásení.
Dokument vyzýva Európsku úniu a európske vlády, aby urobili všetko, čo je v ich silách, a zabránili prijatiu návrhu zákona. Medzi signatármi dokumentu bola aj šéfredaktorka denníka The Guardian Katharine Vinerová a redaktori francúzskeho denníka Libération a poľského denníka Gazeta Wyborcza.
"Prežitie slobodnej tlače nie je lokálnou záležitosťou, najmä v regióne, kde si čoraz viac populistických lídrov požičiava techniky od Viktora Orbána," stojí vo vyhlásení, ktoré cituje denník The Guardian.
Orbán bol od svojho návratu k moci v roku 2010 opakovane obviňovaný, že sa usiluje o oslabenie demokratických inštitúcií a podkopáva právny štát v Maďarsku. Strana Fidesz a jej podporovatelia teraz majú pod kontrolou viac ako 80 percent médií v krajine.