V Pásme Gazy v posledných dňoch kvôli hladu zomrelo 29 detí a tisíce ďalších sú ohrozené, uviedol dnes podľa agentúry Reuters palestínsky minister zdravotníctva Mádžid abú Ramadán.
Izraelská vláda cez víkend oznámila, že umožní obmedzený dovoz pomoci do Pásma Gazy, voči ktorému od marca uplatňovala blokádu vzťahujúcu sa aj na humanitárnu pomoc. Humanitárne organizácie však upozorňujú, že ani teraz neprúdi do pásma dostatok potravín.
"V posledných niekoľkých dňoch sme prišli o 29 detí," povedal abú Ramadán novinárom s tým, že úmrtie "súviselo s vyhladovaním". Na otázku, či by sa mohol vyjadriť k skoršiemu komentáru zástupcu OSN Toma Fletchera pre stanicu BBC, že by bez pomoci v pásme mohlo zomrieť hladom 14-tisíc mimín, minister odpovedal "to číslo je veľmi reálne a možno podhodnotené".
Izrael uviedol, že v stredu umožnil do Pásma Gazy vjazd stovke kamiónov prevážajúcich detskú výživu a zdravotnícke vybavenie. Potraviny sa dnes v Pásme Gazy podľa agentúry Reuters začnú dostávať k tým najzraniteľnejším.
"Do niektorých pekární začnú dodávať múku na chlieb a očakávame, že distribúcia chleba sa začne neskôr dnes," uviedol Amdžad Šavá zo siete palestínskych mimovládnych organizácií v Gaze.
Podľa neho sa doteraz dostalo cez hranicu 90 kamiónov. "Počas prímeria, sem prichádzalo 600 kamiónov za deň, čo znamená, že súčasné množstvo je ako kvapka v mori," uviedol.
Izrael začal ofenzívu v Pásme Gazy 7. októbra 2023 v reakcii na teroristický útok hnutia Hamas a jeho spojencov, pri ktorom ozbrojenci na juhu Izraela pozabíjali 1200 ľudí a ďalších 251 uniesli ako rukojemníkov. Odvtedy bolo pri izraelských útokoch podľa dnešných údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze zabitých viac ako 53 600 Palestínčanov.
Cez víkend Izrael začal nové pozemné operácie na severe aj juhu Pásma Gazy v rámci už ohlásenej a začatej vojenskej operácie Gedeónove vozidlá. Dnes si izraelské údery v pásme podľa palestínskych úradov vyžiadali životy najmenej 35 Palestínčanov.
Rozsiahle oblasti husto zaľudneného územia s rozlohou menšou ako Praha izraelské útoky úplne zdevastovali a približne 90 percent z 2,3 milióna obyvateľov vyhnali z domovov, často aj opakovane.