Ruský štátny plynárenský gigant Gazprom nevyplatí za minulý rok dividendu, hoci sa firma vlani vrátila k zisku. Uviedla to dnes spoločnosť. Podľa zdroja sú dôvodom vysoké úrokové sadzby, ktoré zvýšili náklady na obsluhu dlhu firmy, uviedla agentúra Reuters.
Nevyplatenie dividendy odporučila správna rada Gazpromu. Rozhodnutie je v súlade s postojom vlády, hoci je pre ňu nevýhodné, pretože príjmy z dividend Gazpromu sú dôležitým zdrojom príjmov štátneho rozpočtu, ktorý je v deficite z dôvodu klesajúcich príjmov z predaja ropy a plynu, vysokej inflácie a vojenských výdavkov. Vláda vlastní o niečo viac ako polovicu akcií Gazpromu.
Spoločnosť by podľa vlastnej dividendovej politiky schválenej v roku 2019 mala na výplatu dividend vyčleniť 50 percent upraveného čistého zisku.
Od začatia ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 však firma vyplatila iba jednu priebežnú dividendu, a to na jeseň toho istého roku vďaka rastúcim ziskom z vtedajších vysokých cien plynu v Európe. Gazprom tiež nevyplatil dividendu za rok 2021 pre vysoké dane a výdavky.
Gazprom minulý mesiac oznámil, že sa vlani vrátil k zisku, keď za rok 2023 vykázal kvôli prepadu vývozu do Európy stratu takmer sedem miliárd dolárov. To bola jeho prvá strata od roku 1999.
Zdroj z odvetvia uviedol, že Gazprom teraz rieši vysoké náklady na obsluhu dlhu, pretože hlavná úroková sadzba ruskej centrálnej banky od vlaňajšieho októbra predstavuje rekordných 21 percent.
Podľa finančnej správy Gazpromu sa úroky z dlhu za minulý rok podľa ruských účtovných štandardov zdvojnásobili na 482,5 miliardy rubľov z 238,6 miliardy v roku 2023.
"Vysoké úrokové sadzby budú znamenať, že úrokové náklady Gazpromu tento rok stúpnu, takže sa spoločnosť pravdepodobne rozhodla zamerať skôr na ďalšie znižovanie dlhovej záťaže ako na výplatu dividend," uviedli analytici ruskej banky PSB.