Americká mincovňa urobila poslednú objednávku prázdnych mincových kotúčikov, teda polotovarov, na výrobu mincí s hodnotou jeden cent. Po vyčerpaní týchto kotúčikov plánuje výrobu mincí ukončiť. Agentúre AP to povedal predstaviteľ ministerstva financií.
Ukončenie výroby mince, ktoré Američania hovoria penny, by malo priniesť okamžitú ročnú úsporu 56 miliónov dolárov vďaka nižším nákladom na materiál, dodal úradník.
Výroba mincí
Americký prezident Donald Trump vo februári oznámil, že nariadil svojej administratíve zastaviť výrobu mincí v hodnote jedného centu. Zastavenie výroby na základe prezidentského nariadenia môže byť v budúcnosti zvrátené.
Pravidlá pre výrobu mincí, vrátane ich veľkosti a obsahu kovu v minciach, určuje Kongres a ten by mohol prostredníctvom zákona urobiť Trumpovo nariadenie trvalým. Tento rok boli predložené dva návrhy zákonov s podporou oboch strán, ktoré by mali výrobu penny trvalo ukončiť. V minulosti snahy o zrušenie penny v Kongrese neuspeli.
Zástancovia zrušenia mince upozorňujú na vysoké výrobné náklady, ktoré podľa americkej mincovne teraz predstavujú takmer štyri centy za mincu, a obmedzený úžitok. Priaznivci penny naopak upozorňujú na užitočnosť tejto mince pri charitatívnych akciách a jej relatívne výhodné náklady v porovnaní s mincami v hodnote päť centov, ktorej razba stojí takmer 14 centov.
Nepoužívané mince
Podľa centrálnej banky USA (Fed) leží približne 60 percent mincí, ktoré sú aktuálne v obehu, v rôznych nádobách, ktoré používajú Američania na odkladanie drobných. To je asi 14 miliárd dolárov.
USA nasledujú Kanadu, ktorá mince s rovnakou hodnotou prestala vyrábať v roku 2012. Nakoniec začala zaokrúhľovať hotovostné transakcie na päť centov. Austrália a Nový Zéland prestali mince s hodnotou jedného centu vyrábať pred niekoľkými desaťročiami.
Americký cent bol jednou z prvých mincí vyrobených mincovňou po jej založení v roku 1792. Jej dizajn vtedy zobrazoval ženu s vlasmi vlajúcimi vo vetre. Odvtedy sa veľkosť mince zmenšila a jej zloženie sa zmenilo z čistej medi na zmes zinku a medi. V roku 1909 bol podľa mincovne prvýkrát na mincovni zobrazený Abraham Lincoln, na počesť 100. výročia jeho narodenia.