Od nedele, keď izraelská vláda oznámila dočasné prerušenie 12-týždňovej blokády humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, sa na toto palestínske územie dostalo 198 kamiónov s pomocou.
Len 90 z nich sa podarilo zatiaľ doručiť potraviny a zdravotnícky materiál na miesta, odkiaľ ich distribuujú humanitárne organizácie, informoval dnes hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric. Rozvoz komplikujú zničené cesty a pokračujúce boje, len dnes izraelské údery zabili ďalších päť desiatok Palestínčanov, vrátane detí.
Zničená Gaza
Prvé dodávky pomoci od 2. marca do vojnou zničeného Pásma Gazy, kde prežívajú v katastrofálnych podmienkach vyše dva milióny Palestínčanov, privítali mimovládne organizácie.
Podľa nich sú ale len kvapkou v mori. Počas prímeria, ktoré trvalo tento rok od polovice januára dva mesiace, kým ho izraelská armáda prerušila, sa tam dostalo niekoľko stoviek kamiónov pomôcť za deň.
Pred vojnou, ktorú začalo 7. októbra 2023 teroristickým útokom na Izrael palestínske hnutie Hamas, vozilo na toto územie pomoc asi 500 kamiónov denne, pretože už vtedy tam bola humanitárna kríza.
"Bežíme závod s časom, aby sme zabránili rozšíreniu hladovania," povedal novinárom Antoine Renard zo Svetového potravinového programu.
Táto organizácia OSN tiež dnes oznámila, že v južnej a strednej časti Pásma Gazy opäť obnovila prevádzku "hŕstka pekární" po tom, ako bolo desiatkam nákladných áut konečne povolené vyzdvihnúť dodávky tovaru na hraničnom priechode Kerom Šalom a cez noc ich doručiť.
Agentúra EFE už skôr informovala s odvolaním sa na hovorcu Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí Jensa Laerkeho, že od pondelka sa do Pásma Gazy dostalo 198 kamiónov s pomocou.
Logistické ťažkosti
Až do noci zo stredy na dnes ale humanitárni pracovníci hlásili logistické ťažkosti, kvôli ktorým sa autá s potravinami nemohli dostať na distribučné miesta. Cesty v Pásme Gazy sú zničené masívnym izraelským bombardovaním, ktoré neustáva.
"Obyvateľstvo Gazy je tak hladné a traumatizované 19 mesiacmi izraelskej ofenzívy blokády, že menej ako 500 alebo 600 kamiónov denne nebude stačiť," povedala denníku El País Tamara Alrifaiová z agentúry OSN pre palestínskych utečencov.
Pripomenula tiež, že od začiatku vojny v októbri 2023 bolo 90 percent obyvateľov Pásma Gazy vysídlených. "Museli sa sťahovať šesťkrát, niektorí až devätnásťkrát," dodala. Aj dnes vydala izraelská armáda nové výzvy na evakuáciu, a to na severe Pásma Gazy.
Izrael začal ofenzívu v Pásme Gazy 7. októbra 2023 v reakcii na teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas a jeho spojencov, pri ktorom ozbrojenci na juhu Izraela pozabíjali na 1200 ľudí a ďalších 251 uniesli ako rukojemníkov. Odvtedy bolo pri izraelských útokoch podľa dnešných údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze, ovládaného Hamásom, zabitých vyše 53 600 Palestínčanov. Mimovládne organizácie však odhadujú, že tisícky ďalších mŕtvych sú stále v troskách zdevastovaného územia.
Humanitárna pomoc prestala izraelská vláda do Pásma Gazy púšťať 2. marca so zdôvodnením, že tak chce prinútiť Hamas k prepusteniu zvyšných rukojemníkov.
Aj mnohí Izraelčania, vrátane príbuzných unesených, ale tvrdia, že len dohoda o prímerí im môže vrátiť ich blízkych. V Gaze je ešte asi šesť desiatok rukojemníkov, z toho väčšina už zrejme nežije.
Dočasné prerušenie blokády humanitárnej pomoci oznámila izraelská vláda v nedeľu 18. mája a premiér Benjamin Netanjahu neskôr priznal, že ho k tomu prinútili jeho zahraniční spojenci.
Avšak cez ten istý víkend Izrael tiež začal vopred avizovanú novú veľkú operáciu na severe i juhu Pásma s cieľom dosiahnuť všetky ciele vojny, vrátane prepustenia rukojemníkov a úplnej porážky Hamasu. Zničenie Hamasu ale mnohí považujú za nereálne.