Ukrajina nemôže dúfať, že sa stane zázrak a získa späť celé územie, o ktoré v posledných rokoch prišla v dôsledku ruskej agresie. Podľa agentúry Reuters to povedal bývalý vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valeryj Zalužnyj, ktorý je v súčasnosti ukrajinským veľvyslancom v Británii.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce, aby sa jeho krajina vrátila do hraníc stanovených počas rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991, ale uznáva, že všetky obsadené územia nedokáže dobyť silou a že bude potrebná diplomacia a čas.
Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský Krym, čo uznalo len niekoľko krajín sveta. Od začiatku celoplošnej invázie vo februári 2022 ruská armáda získala kontrolu nad takmer pätinou ukrajinského územia, vrátane veľkej časti východných oblastí susednej krajiny.
"Dúfam, že v tejto miestnosti nie sú ľudia, ktorí stále dúfajú v nejaký zázrak alebo šťastné znamenie, ktoré prinesie na Ukrajinu mier, hranice z roku 1991 alebo 2022," povedal Zalužnyj v prejave na fóre v Kyjeve.
"Podľa mňa má nepriateľ stále zdroje, sily a prostriedky na to, aby podnikal útoky na naše územie a pokúšal sa o určité útočné operácie," povedal Zalužnyj. Z postu šéfa ukrajinských ozbrojených síl bol odvolaný vlani vo februári. Stalo sa to údajne po mesiacoch nesúladu s prezidentom Zelenským.
Reuters píše, že prezidentská kancelária zatiaľ na výroky Zalužného nereagovala. Zelenskyj a ďalší ukrajinskí predstavitelia dlhodobo volajú po návrate Ukrajiny do jej hraníc z roku 1991, teda vrátane Krymu. Avšak v posledných mesiacoch, keď zosilneli snahy o rokovania s Ruskom s cieľom dosiahnuť prímerie, sú verejné vyhlásenia Kyjeva o územných otázkach zdržanlivejšie.
Kyjevský primátor Vitalij Kličko minulý mesiac v rozhovore s BBC pripustil, že Ukrajina kvôli dosiahnutiu mieru bude možno nútená pristúpiť na územné ústupky.
Rusko podľa Zalužného proti Ukrajine už viac ako rok vedie opotrebovávaciu vojnu a vzhľadom na to, že má Ukrajina menšiu armádu a nachádza sa v ťažkej ekonomickej situácii, sú jej jedinou nádejou vyspelé technológie.
"Môžeme hovoriť o high-tech vojne o prežitie s využitím minima ľudských zdrojov a minima ekonomických prostriedkov na dosiahnutie maximálneho zisku," povedal Zalužnyj.