Európski a severoamerickí vyšetrovatelia oznámili, že v rámci globálnej operácie rozbili sieť kybernetického zločinu vedenú ruskými občanmi, píše denník The Guardian. Na medzinárodnej operácii sa podieľala polícia z Británie, Kanady, Dánska, Holandska, Francúzska, Nemecka a USA.
Európski vyšetrovatelia vydali zatykače na 20 podozrivých, väčšina z nich žije v Rusku. V USA bolo obžalovaných 16 osôb.
Medzi obvinenými sú údajní lídri malwarových operácií Qakbot a Danabot vrátane 48-ročného Rustama Galjamova, ktorý žije v Moskve. Ďalej sú medzi nimi 39-ročný Alexander Stiepanov zvaný JimmBee a 34-ročný Arťom Kalinkin zvaný Onix, pričom obaja pochádzajú z Novosibirsku.
Malware je škodlivý softvér. Kybernetické útoky zamerané na destabilizáciu vlád alebo jednoduché krádeže a vydieranie sú čoraz účinnejšie, píše The Guardian. Jednou z najnovších a najvýznamnejších obetí podobného útoku sa tento mesiac v Británii stal maloobchodný reťazec Marks & Spencer.
Policajné zložky európskych krajín zapojených do globálnej operácie na čele s nemeckým Spolkovým kriminálnym úradom zverejnili výzvy verejnosti s cieľom vypátrať 18 podozrivých, ktorí sú pravdepodobne zapojení do malwarovej operácie Qakbot a ďalšieho malwaru známeho ako Trickbot.
BKA a jej medzinárodní partneri uviedli, že väčšina podozrivých sú ruskí občania. Rus Vitalij Kovaljov, ktorý už je na zozname hľadaných osôb v Spojených štátoch, je jedným z podozrivých, o ktorých vypátranie BKA usiluje najviac.
Kovaljov údajne stojí za skupinou Conti, ktorá je považovaná za najprofesionálnejšiu a najlepšie organizovanú vydieračskú skupinu na svete. Nemeckí vyšetrovatelia ho označujú za jedného z "najúspešnejších vydieračov v histórii kybernetickej kriminality".