Generálny tajomník NATO Mark Rutte. FOTO: Reuters
StoryEditor

Rutte očakáva, že na summite v Haagu sa dohodne zvýšenie obranných výdavkov na päť percent HDP

26.05.2025, 21:32
Autor:
TASRTASR

Spojenci v Severoatlantickej aliancii sa v roku 2014 zaviazali, že budú na obranu míňať dve percentá svojho HDP. Prezident USA Donald Trump však na členské štáty teraz nalieha, aby prispievali až piatimi percentami HDP.

Generálny tajomník NATO Mark Rutte očakáva, že lídri členských štátov Aliancie sa na júnovom summite v holandskom Haagu dohodnú na zvýšení vojenských výdavkov na päť percent HDP. Povedal to na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO v americkom meste Dayton, informovala o tom agentúra Reuters.

Na summite v Haagu sa bude podľa očakávania okrem iného rozhodovať o tom, koľko by mali členské štáty investovať do obrany. Tento cieľ je od roku 2014 stanovený na dve percentá HDP.

image

Holandský premiér Schoof: Šéf NATO chce, aby krajiny zvýšili obranné výdavky na päť percent do roku 2032

„Predpokladám, že v Haagu sa dohodneme na vysokom cieli výdavkov na obranu, a to v celkovej výške päť percent. Povedzme, že päť percent, nehovorím však, ako by mali byť rozdelené. Ale bude to podstatne viac ako tri percentá, pokiaľ ide o výdavky priamo na vojenské vybavenie...,“ uviedol Rutte.

Šéf NATO už v priebehu tohto mesiaca v liste adresovanom lídrom 32 štátov Aliancie navrhol, aby do roku 2032 zdvihli obranné výdavky na 3,5 percenta HDP, čo sa týka priamo vojenského vybavenia, plus 1,5 percenta HDP aby vyčlenili na položky súvisiace s obranou a bezpečnosťou, napríklad na kybernetickú bezpečnosť, infraštruktúru a iné oblasti.

image

Rutte navrhuje, aby krajiny NATO na obranu dávali tri a pol percenta HDP

Spojenci v Severoatlantickej aliancii sa v roku 2014 zaviazali, že budú na obranu míňať dve percentá svojho HDP. Americký prezident Donald Trump však na členské štáty teraz nalieha, aby prispievali až piatimi percentami HDP a v bezpečnosti sa tak stali menej závislými od USA.

Zo všetkých členov Aliancie je k tomuto cieľu najbližšie Poľsko, ktoré chce dať tento rok na svoju obranu 4,7 percenta HDP.

01 - Modified: 2025-12-22 14:01:45 - Feat.: - Title: Nemáme v úmysle zaútočiť na NATO, ubezpečuje ruská diplomacia. Je pripravená potvrdiť to dokumentmi 02 - Modified: 2025-12-21 11:17:06 - Feat.: - Title: Prezident navštívil slovenských vojakov v Kosove, ocenil ich profesionálny výkon 03 - Modified: 2025-12-19 18:36:50 - Feat.: - Title: Vojenský predstaviteľ NATO vidí signály možného pokračovania českej muničnej iniciatívy 04 - Modified: 2025-12-17 17:30:00 - Feat.: - Title: Merz pripustil priamy stret NATO a Ruska v rámci bezpečnostných záruk pre Ukrajinu 05 - Modified: 2025-12-17 14:30:58 - Feat.: - Title: Kremeľ naznačil ochotu rokovať o zahraničných jednotkách na Ukrajine
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2025 21:49