Spojené štáty uvalia na východoafrický Sudán nové sankcie kvôli tomu, že tamojšia armáda podľa nich vlani používala chemické zbrane proti bojovníkom polovojenských Jednotiek rýchlej podpory (RSF), píše stanica BBC.
Armáda a RSF proti sebe bojujú v občianskej vojne, ktorá už trvá dva roky a medzinárodné organizácie ju označujú za jednu z najväčších humanitárnych kríz posledných rokov.
Obmedzí sa dovoz
Sankcie obmedzia dovoz do Sudánu a zavedú limity na finančné pôžičky. Účinnosť nadobudne 6. júna, uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová.
Sudánska vláda obvinenia odmietla ako nepodložené tvrdenia. Sudánsky minister kultúry a informácií Chálid Ajasir ich potom označil za politické vydieranie a dodal, že tento krok ešte viac podkopáva dôveryhodnosť Spojených štátov a zostávajúci vplyv, ktorý v Sudáne USA ešte majú.
Aké chemické zbrane sudánska armáda použila, americké ministerstvo zahraničia nespresnilo. V januári však denník The New York Times (NYT) napísal, že vojaci v bojoch s RSF v dvoch prípadoch použili plynný chlór. Ide o jedovatý plyn štipľavého zápachu, ktorý dráždi oči a dýchacie orgány, spôsobuje kŕčovitý a dráždivý kašeľ. Vyššia koncentrácia môže spôsobiť opuch pľúc a smrť.
Plynný chlór vraj armáda použila vo vzdialených oblastiach krajiny, napísal NYT, ktorý však neuviedol presné miesta. Doteraz neboli uverejnené žiadne dôkazy, ktoré by o použití chemických zbraní svedčili, píše BBC.
Sankcie pre genocídu
Americká administratíva predchádzajúceho prezidenta Joea Bidena uvalila v januári sankcie na šéfa polovojenských RSF Muhammada Hamdana Dagala a vodcu sudánskej armády generála Abdala Fattáha Burhána.
Polovojenské Jednotky rýchlej podpory sa totiž podľa Washingtonu dopúšťali v občianskej vojne genocídy, armáda zase páchala násilie na civilistoch.
Po tom, čo Burhán a jeho spojenec Dagalo vykonali v roku 2021 vojenský puč, sa nemohli dohodnúť na smerovaní krajiny a o dva roky neskôr prerástol spor medzi nimi v občiansku vojnu. V nej zahynulo viac ako 28-tisíc ľudí a ďalších takmer 13 miliónov muselo podľa aktuálnych dát Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) opustiť svoje domovy.