Po celom Izraeli sa dnes konalo pietne zhromaždenie, na ktorom ľudia pripomenuli, že je to 600 dní od teroristického útoku palestínskeho Hamasu na Izrael.
Mnohí Izraelčania kritizovali vládu, že za ten čas nedokázala dostať domov všetkých, ktorých palestínski ozbrojenci 7. októbra 2023 uniesli ako rukojemníkov. Niektorí volali tiež po nových voľbách a konci vlády Benjamina Netanjahua, informoval portál The Times of Israel.
Spomienka na unesených
Už ráno o 6:29, teda v čase, keď Hamas 7. októbra 2023 vtrhol z Pásma Gazy na juh Izraela, kde povraždil 1200 ľudí a ďalších 251 osôb uniesol, sa dnes na rôznych miestach Izraela zhromaždili skupiny ľudí a vytvorili žltú mašli symbolizujúcu spomienku na unesených.
K tomu, napríklad na pláži v Tel Avive, vytvorili Izraelčania obrovskú číslovku 600 a 58 s odvolaním sa na počet dní od únosu a počet rukojemníkov, ktorí boli unesení v októbri 2023 a zostávajú stále v zajatí v Pásme Gazy.
K tomu pripojili heslo v preklade "Zachráňte ich hneď". Hamas zadržiava tiež telo vojaka Hadara Goldina, ktorý padol v Gaze pri izraelskej operácii Ochranné ostrie v roku 2014.
Na pietne zhromaždenie v Tel Avive prišli aj niektorí rukojemníci, ktorých Hamas prepustil tento rok počas dvojmesačného prímeria, ktoré ukončila izraelská armáda v polovici marca.
"Ja som tam bola a viem presne, čím rukojemník teraz prechádza," povedala 29-ročná Arbel Jehudová, ktorá strávila v zajatí 482 dní, kým ju Hamas koncom januára prepustil s niekoľkými ďalšími unesenými výmenami za stovku Palestínčanov z izraelského väzenia.
Jehudová tiež vyzvala Netanjahua, aby nechal otvorené dvere na rokovania s Hamasom o ďalšom prímerí a prepustení rukojemníkov.
Kritika izraelskej vlády
Mnohí kritizujú Netanjahuovu vládu, že v polovici marca obnovila ofenzívu v Gaze a nedokázala odvtedy dostať domov žiadneho uneseného s výnimkou americko-izraelského občana Edana Alexandera.
Jeho prepustenie však prerokovali Spojené štáty s Hamásom bez zapojenia zástupcov izraelského kabinetu. Rokovania sú podľa portálu ToI na mŕtvom bode odvtedy, čo vo vedení izraelského vyjednávacieho tímu nahradil šéfa tajnej služby Ronena Bara minister pre strategické záležitosti a blízky Netanjahuov spolupracovník Ron Dermer.
Príbuzní rukojemníkov vinia Dermera, že rokovania zdržiava, aby armáda mohla pokračovať v snahe zničiť Hamas, čo ale mnohí považujú za nereálne.
Cez víkend denník Haarec napísal, že podľa odhadu izraelskej armády má Hamas asi 40-tisíc ozbrojencov, teda zhruba rovnako, ako ich mal v októbri 2023, na začiatku tejto vojny. Tá stála podľa úradov v Gaze, ovládaných Hamasom, najmenej 54-tisíc životov z radov Palestínčanov, ďalšie tisíce mŕtvych sú podľa odhadov úradov OSN stále pod troskami izraelským bombardovaním zdevastovaného Pásma Gazy.
Medzi účastníkmi dnešnej manifestácie v Tel Avive bol aj Jarden Bibas, ktorého Hamas prepustil tento rok vo februári a ktorého žena a dve malé deti v zajatí zomreli. Bibas už skôr kritizoval vládu, že vojenskou ofenzívou a bombardovaním ohrozuje rukojemníkov a že domov ich môže priviesť jedine dohoda o prímerí.
"Predseda vlády, zlyhali ste v ten deň a zlyhávate posledných 600 dní," povedala dnes na podujatí v Tel Avive Bibasova sestra. Netanjahuovi vyčítala aj to, že neprevzal zodpovednosť za to, že vláda a bezpečnostné zložky nedokázali v októbri 2023 Izraelčanov pred teroristickým útokom ochrániť.
Kritizovala ho tiež za to, že odmieta ustanoviť štátnu komisiu na vyšetrovanie týchto udalostí a tých, ktoré útoku predchádzali.
Mnohí Netanjahua vinia z toho, že ako premiér podcenil opakované varovania vysokých činiteľov armády a tajných služieb, ktoré prichádzali niekoľko mesiacov pred útokom, a ďalej sa držal tézy, že Hamas nemá záujem na vojne. Netanjahuova vláda sa vtedy sústredila na boj s palestínskymi radikálmi na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu.