Nemecký kancelár Friedrich Merz ďalej nevylučuje, že by Nemecko mohlo Ukrajine dodať strely s plochou dráhou letu Taurus. Je to naďalej v oblasti možného, povedal stanici ZDF.
Merz v stredu po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským oznámil, že Nemecko bude financovať ukrajinskú výrobu zbraní dlhého doletu. Zelenskyj naznačil, že o taurusy aj naďalej stoja.
Vyžaduje sa výcvik vojakov
"Samozrejme, že je to v oblasti možného," odpovedal Merz na otázku, či je dodanie taurusov stále možnosťou. Zdôraznil však, že by dodávka striel s dosahom vyše 500 kilometrov vyžadovala niekoľkomesačný výcvik pre obsluhujúcich vojakov.
Nemecko sa podľa neho rozhodlo pomôcť okamžite a investovať do výroby ukrajinských zbraní, na ktoré sú vojaci zvyknutí.
Pri príležitosti návštevy Zelenského v Berlíne Merz v stredu oznámil, že Nemecko bude financovať ukrajinskú výrobu zbraní dlhého dosahu. Dodal, že ich Ukrajinci budú môcť používať bez obmedzení, a budú tak môcť útočiť aj na ruské územie.
Kremeľ dohodu o výrobe striel označil za nezodpovednú provokáciu, ktorá má predĺžiť vojnu. Rusko vo februári 2022 zaútočilo na Ukrajinu, a vyvolalo tak najväčší ozbrojený konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny.
Ukrajina zbrane dlhého doletu potrebuje
Podľa agentúry DPA dohoda na financovaní výroby ukrajinských zbraní dlhého doletu znamená, že sa pravdepodobnosť dodania taurusov Ukrajine ďalej znížila. Zelenskyj však na otázku, či by o tieto strely naďalej stál, v stredu na tlačovej konferencii povedal, že Ukrajina "samozrejme zbrane dlhého doletu potrebuje" a so spojencami o ich dodávkach ďalej diskutuje.
Ukrajinský prezident dodanie taurusov žiadal už od bývalého nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý to však dlhodobo odmietal. Tvrdil, že treba dbať na to, aby sa vojna nezmenila na konflikt medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou.
Merz ako predák opozície dodania striel Kyjevu presadzoval. Po nástupe do funkcie okrem iného nariadil, aby sa nezverejňovali údaje o dodávkach zbraní Kyjevu. Obmedzením sa má dosiahnuť "strategická nejednoznačnosť", a zabrániť tak Rusku získať akúkoľvek strategickú výhodu.