Vojenská hrozba zo strany Číny je reálna a môže byť aj bezprostredná, povedal na konferencii o bezpečnosti v Ázii a Tichomorí americký minister obrany Pete Hegseth. Podľa neho sa Čína "vierohodne" pripravuje na možné použitie vojenskej sily s cieľom zmeniť mocenskú rovnováhu v indo-pacifickom regióne.
Jeho vyjadrenie bolo zatiaľ najostrejšie voči Pekingu počas doby Hegsethovho pôsobenia na čele rezortu obrany. Minister zároveň vyzval spojencov v oblasti, aby zvýšili výdavky na vlastnú obranu.
Čínsku hrozbu nemožno zľahčovať
Na konferencii, ktorú usporiadal v Singapure Medzinárodný inštitút pre strategické štúdiá (IISS), varoval, že hrozbu zo strany Číny nemožno zľahčovať. Čínska diplomacia Hegsethove vystúpenie kritizovala.
Šéf Pentagonu vyhlásil, že čínska armáda buduje kapacity potrebné na inváziu na Taiwan a pripravuje sa na skutočný zásah. Súčasne upozornil, že akýkoľvek pokus Pekingu ovládnuť Taiwan by mal zničujúce dopady nielen na indo-pacifický región, ale aj na celý svet.
Zároveň podporil vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý uviedol, že za jeho prezidentstva k čínskej invázii na Taiwan nedôjde.
Čína považuje Taiwan za svoje územie a sľúbila, že sa s demokratickým a samostatne spravovaným ostrovom znovu zjednotí. Pokiaľ to bude nutné, tak aj silou.
Zvýšila vojenský a politický tlak, aby presadila svoje nároky, vrátane toho, že zintenzívnila vojenské cvičenia okolo Taiwanu. Taiwanská vláda nároky Pekingu odmieta a tvrdí, že o budúcnosti ostrova môžu rozhodovať iba jeho obyvatelia.
Prejav plný provokácií
Podľa čínskeho veľvyslanectva v Singapure bol Hegsethov prejav plný provokácií. "Pán Hegseth opakovane očierňoval a napádal Čínu a neúnavne zveličoval takzvanú čínsku hrozbu," uviedla ambasáda. Dodala, že v regióne "sú najväčším problémom Spojené štáty".
Vyjadrenie Hegsetha k tomu, že spojenci musia zvýšiť výdavky, pravdepodobne vyvolá zdesenie medzi partnermi, aj keď odborníci uvádzajú, že v Singapure mal Hegseth relatívne priateľské publikum. Čínsky minister obrany Tung Ťün sa rozhodol významné ázijské bezpečnostné fórum vynechať a Peking vyslal iba akademickú delegáciu.
Hegseth už skôr kritizoval spojencov v Európe kvôli tomu, že nevykladajú viac peňazí na svoju obranu. Vo februári varoval Európu, aby nezaobchádzala s Amerikou ako s "hlupákom".
Francúzsky prezident Emmanuel Macron pri svojom piatkovom prejave v Singapure uviedol, že Hegseth mal pravdu, keď žiadal Európu, aby zvýšila výdavky na obranu.
Výdavky prudko rastú
Výdavky na zbrane a výskum v niektorých ázijských krajinách prudko rastú, pretože krajiny reagujú na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu rozširovaním svojich vonkajších priemyselných partnerstiev a zároveň sa snažia posilniť vlastný obranný priemysel, vyplýva zo štúdie IISS.
Pritom vlani tieto krajiny vynaložili na obranu v priemere 1,5 percenta HDP, čo je číslo, ktoré sa v poslednom desaťročí držalo na zhruba konštantnej úrovni.
Hegseth vo svojom prejave navrhol, aby sa spojenci v Európe sústredili na bezpečnosť na európskom kontinente, aby sa Washington mohol sústrediť na hrozbu, ktorú predstavuje Čína v indo-pacifickom regióne, a aby sa viac zapojila Ázia.
Trump od svojho januárového nástupu do úradu vedie s Čínou tvrdú obchodnú vojnu a snaží sa obmedziť jej prístup k dôležitým technológiám spojeným s umelou inteligenciou. Prehĺbil aj bezpečnostné väzby so spojencami, ako sú Filipíny, ktoré sa zapojili do eskalujúcich územných sporov s Pekingom, pripomenula agentúra Reuters.