Zatiaľ čo nemecká tlač opísala víťazstvo konzervatívneho kandidáta Karola Nawrockého v poľských prezidentských voľbách ako katastrofu pre liberálnu Európu a ťažkú ranu pre snahu o reštart nemecko-poľských vzťahov, od maďarských činiteľov zaznievajú slová chvály.
Premiér Viktor Orbán mu zablahoželal k „fantastickému“ víťazstvu. Nawrocki predstihol v druhom kole volieb s 50,9 percentami hlasov Rafala Trzaskowského.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril gratulácie s tým, že sa teší na ďalšiu plodnú spoluprácu s Poľskom a osobne s prezidentom Nawrockim. „Poľsko, ktoré si zachováva silu svojho národného ducha a vieru v spravodlivosť, bolo a zostáva pilierom regionálnej a európskej bezpečnosti a silným hlasom obhajujúcim slobodu a dôstojnosť každého národa,“ uviedol na sieti X.
"Nemecko-poľské vzťahy sú pre mňa srdcovou záležitosťou. Posilníme spoločne priateľstvo našich národov," vyzval Nawrockého v gratulácii nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Doplnil, že Nemecko si uvedomuje "trvalú zodpovednosť za utrpenie, ktoré Nemci spôsobili Poľsku".
O to dôležitejšie preto podľa neho je, aby obe krajiny spolupracovali "na základe demokracie a právneho štátu". "Silná Európa potrebuje dobré nemecko-poľské vzťahy," dodal nemecký prezident.
Hrozia predčasné voľby
Oficiálne vyjadrenie sa tak odchyľuje od toho, čo uvádzajú komentáre nemeckej tlače. „Výhra Nawrockého je katastrofou pre liberálnu Európu, ťažkou ranou pre reštart nemecko-poľských vzťahov a Jobovou zvesťou pre Ukrajinu,“ napísal k výsledku prezidentských volieb web RND.
Hoci Poľsko nemá prezidentský systém a exekutívu riadi premiér, bude mať podľa neho Nawrocki vplyv na budúce smerovanie krajiny, ktoré bude okrem iného skeptickejšie k Európskej únii.
Web bavorského rozhlasu BR sa venuje tomu, aké bude mať víťazstvo Nawrockého vplyv na nemecko-poľské vzťahy. „Kým s Tuskom na čele vlády sa vo vzťahu Varšavy a Berlína znížilo napätie, reprezentuje Nawrocki skôr líniu strany PiS, ktorá je nepriateľská voči Nemecku... Zopakovala požiadavku na reparácie za škody, ktoré nacistické Nemecko napáchalo v Poľsku počas druhej svetovej vojny,“ uviedol web.
Víťazom je aj Trump, tvrdia Poliaci
Podľa poľského denníka Rzeczpospolita je víťazom okrem Nawrockého aj americký prezident Donald Trump a agentúra AP podotýka, že výsledok poľských volieb svedčí o vzostupe pravicového populizmu v srdci Európy.
Agentúra AP nevylučuje rast napätia vo vzťahu s EÚ a zároveň približovanie Poľska k Spojeným štátom, s ktorých prezidentom Trumpom sa Nawrocki pred niekoľkými týždňami stretol a ktorého tím dal jasne najavo, že by ho videl na poste poľskej hlavy štátu oveľa radšej ako liberála Trzaskowského.
Rzeczpospolita píše, že podobne ako sa vlani pred prezidentskými voľbami v USA tamojšie liberálne elity domnievali, že problémy Trumpa so zákonom pokazia jeho šancu na výhru, aj časť elít v Poľsku sa domnievala, že Nawrockému jeho minulosť prekazí šancu na výhru. "Väčšina Poliakov však evidentne bola iného názoru," podotýka Rzeczpospolita.
Nawrocki, amatérsky boxer s imidžom drsného chlapa, ktorý bol ešte pred niekoľkými mesiacmi verejnosti do veľkej miery neznámy, čelí kritike za svoje kontakty s ľuďmi s pochybnou povesťou alebo za účasť na bitkách futbalových ultras.
Liberálne médiá tiež informovali o tom, že v minulosti sa ako člen ochranky hotela v Sopotoch podieľal na dodávaní prostitútok hotelovým hosťom. "Tieto obvinenia mu podľa všetkého medzi pravicovými voličmi neuškodili, mnoho z nich ich považuje za politicky motivované," píše AP.
Maďari oslavujú „výhru pre vlastencov“
Maďarský premiér Viktor Orbán na sociálnej sieti X pogratuloval konzervatívcovi Karolovi Nawrockému k „fantastickému“ víťazstvu. Podľa šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjárta ide o ďalšiu výhru pre vlastencov.
"Aké napínavé! Gratulácia prezidentovi Nawrockému k jeho fantastickému víťazstvu v poľských prezidentských voľbách," napísal Orbán na sieti X. Šéf maďarskej vlády Nawrockého už pred nedeľňajšími voľbami otvorene podporil.
Dnes tiež uviedol, že sa Maďarsko teší, že spoločne s budúcim poľským prezidentom posilní spoluprácu v rámci Visegrádskej skupiny. Jej členmi sú okrem Maďarska a Poľska aj Česko a Slovensko.
"Úspechy, pán prezident," zaželal Orbán Nawrockému v poľštine veľa úspechov.
Maďarský minister zahraničia Szijjártó označil Maďarsko a Poľsko za dvoch dobrých priateľov.
Ochromená Tuskova vláda
Poľský denník Rzeczpospolita pripomína, že Tusk a jeho partneri vo vládnej koalícii odpočítavali dni do konca funkčného obdobia súčasnej hlavy štátu Andrzeja Dudu, ktorý je rovnako ako Nawrocki politickým spojencom opozičného Práva a spravodlivosti.
Tuskovej vláde v parlamente chýbajú hlasy pre prehlasovanie prezidentského veta a Duda viacero zákonov zablokoval. Súčasná koalícia naňho ešte bude spomínať s láskou, pretože Duda sa s ňou aspoň v niektorých veciach chcel dohovoriť, píše Rzeczpospolita.
Pripomína, že Nawrocki oznámil, že jeho cieľom bude priviesť Tuskovu vládu k pádu. Poľsko podľa denníka Rzeczpospolita čaká obdobie silného napätia a politických turbulencií. „Čaká nás ešte hlbšie rozdelenie a vojna na vrchole mocenského aparátu,“ upozorňuje denník.
Web magazínu Der Spiegel označil víťazstvo "boxera Nawrockého" za katastrofu pre vládny tábor premiéra Tuska. "Nawrocki teraz bude brzdiť reformný Tuskov kurz, ako to doteraz robil súčasný prezident Andrzej Duda," napísal.
Tiež podľa denníka Süddeutsche Zeitung sú pred Tuskovou vládou "ťažké časy".
Podľa denníka Die Zeit je teraz Tuskova proeurópska vláda "ochromená" a pravicoví radikáli dostali nový impulz. "Pre poľských liberálov sú prezidentské voľby nočnou morou, pre národných konzervatívcov triumfom," uviedol v komentári denník.
Podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung v už tak rozdelenej poľskej spoločnosti Nawrockého výhra ešte prehĺbi priekopy.