Filipíny a Európska únia sa dohodli na začatí dialógu o bezpečnosti a obrane s cieľom riešiť nové hrozby vrátane kybernetických útokov a zahraničného ovplyvňovania, uviedol v pondelok filipínsky minister zahraničných vecí Enrique Manalo.
Oznámenie o spolupráci prišlo počas návštevy šéfky diplomacie EÚ Kaje Kallasovej v Manile, kde sa stretla s Manalom a filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom, píše agentúra Reuters.
„Dúfame, že prostredníctvom dialógu o bezpečnosti a obrane zostaneme proaktívni a jednotní pri riešení nových bezpečnostných hrozieb, ktoré presahujú hranice, vrátane kybernetických útokov, zahraničného ovplyvňovania a manipulácie s informáciami,“ povedal Manalo na spoločnom brífingu s Kallasovou.
Kallasová uviedla, že nový dialóg bude „vyhradenou platformou“, v rámci ktorej môžu EÚ a Filipíny prehĺbiť spoluprácu v oblasti obrany, vymieňať si odborné znalosti v bezpečnostných otázkach a preskúmať spoločné iniciatívy.
Dialóg bude súčasťou dohody o partnerstve a spolupráci medzi Filipínami a EÚ, ktorá bola uzavretá v roku 2012 a nadobudla platnosť v roku 2018.
Kallasová uviedla, že EÚ zostáva odhodlaná presadzovať poriadok založený na pravidlách, podporovať mier a riešiť spoločné výzvy v Juhočínskom mori aj v súvislosti s vojnou Ruska proti Ukrajine.
Na otázku týkajúcu sa vzťahov EÚ a Číny, ktorá zvyšuje tlak v oblastiach Taiwanu a Juhočínskeho mora, šéfka diplomacie povedala, že EÚ odmieta akúkoľvek jednostrannú zmenu status quo.
Čína si nárokuje zvrchovanosť nad takmer celým Juhočínskym morom vrátane výlučných ekonomických zón Bruneja, Indonézie, Malajzie, Filipín a Vietnamu. Predpokladá sa, že úseky námornej trasy, cez ktorú ročne prechádza tovar v hodnote troch biliónov dolárov, sú bohaté na ložiská ropy a zemného plynu. Významné sú však aj pre rybolov.