Politika odmietania žiadateľov o azyl na hraniciach, ako ju na začiatku mája zaviedla nová nemecká vláda, stroskotala. V podcaste časopisu Stern to dnes povedal popredný odborník na migráciu Gerald Knaus.
V pondelok berlínsky správny súd rozhodol, že spomínaná prax je protiprávna. Podľa Knausa teraz vláda prehrá všetky podobné súdne spory. Podľa ďalšieho experta Daniela Thyma ale môže ešte kabinet opatrenia zachrániť.
"Všetky prípady, ktoré sa dostanú pred súd, spolková vláda prehrá, a to až na úroveň Európskeho súdneho dvora. Otázkou zostáva, ako dlho v tom bude chcieť pokračovať," uviedol Knaus.
Výnimkou sú deti a tehotné ženy
Berlínsky správny súd v pondelok rozhodol, že odmietanie žiadateľov o azyl pri hraničných kontrolách na nemeckom území je protiprávne. Podľa neho nie je možné žiadateľa o azyl vykázať za hranicu bez toho, aby úrady predtým rozhodli v takzvanom dublinskom konaní.
Takzvané dublinské dohody okrem iného stanovili, že za vybavenie žiadosti o azyl je zodpovedná tá krajina Európskej únie, v ktorej cudzinec podal žiadosť o azyl ako v prvej.
Nariadenie o sprísnení režimu na hraniciach vydal pred mesiacom, krátko po nástupe do funkcie, minister vnútra Alexander Dobrindt. Umožnil, aby policajti odmietali aj tých migrantov, ktorí chcú v Nemecku požiadať o azyl. Výnimkou mali byť podľa nariadenia len "zraniteľné skupiny", ako sú deti, tehotné ženy alebo vážne chorí.
V reakcii na rozhodnutie súdu oznámil, že Nemecko v praxi bude pokračovať, pretože sa verdikt týka len jedného konkrétneho prípadu. Súd sa zaoberal prípadom troch Somálcov, ktorých polícia zadržala 9. mája vo Frankfurte nad Odrou a vypovedala späť do Poľska, odkiaľ prišli vlakom.
Podľa Knausa je ale lipnutie na novom režime nepochopiteľné. Očakáva, že Dobrindtovo rozhodnutie pokračovať v sprísnenom režime na hraniciach vyvolá koaličný spor. "Sociálna demokracia, ktorá má vo vláde ministerku spravodlivosti, si bude musieť položiť otázku, ako je možné vyslať spolkovú políciu, aby robila niečo, čo je zjavne protiprávne," uviedol odborník.
Nebezpečenstvo
Nemecká vláda by mala podľa Knausa siahnuť po opatreniach v riadení migrácie, ktoré fungujú. Dlhodobo presadzuje okrem iného dohody s krajinami, odkiaľ migranti prichádzajú, alebo ktorými prechádzajú.
Už vo februárovom rozhovore s ČTK povedal, že hlavným riešením súčasnej migračnej situácie v Európe je nová dohoda s Tureckom podobná tej, ktorú vyjednala v roku 2016 bývalá kancelárka Angela Merkelová.
Ďalší odborník na migráciu Thym, ktorý pôsobí na univerzite v Kostnici, sa ale domnieva, že opatrenie nemeckej vlády môže fungovať a obstáť aj na súdoch. V prípade, o ktorom v pondelok rozhodol správny súd v Berlíne, podľa neho vláda nedodala dostatočné právne zdôvodnenie.
V prípade opatrení na hraniciach sa totiž odvoláva na výnimku, ktorú spomína článok 72 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Na jeho základe sa môžu členské krajiny Európskej únie odkloniť sa od niektorých pravidiel v záujme udržania verejného poriadku a ochrany vnútornej bezpečnosti. Súd ale namietol, že štát nedoložil dostatočne, že by existovalo nebezpečenstvo pre verejnú bezpečnosť a poriadok.
Dobrindt v pondelok povedal, že súd rozhodoval v zrýchlenom konaní a štát sa bude usilovať o hlavné pojednávanie, v ktorom jeho ministerstvo dôkladne obháji svoj právny názor.
Povedal tiež, že prax na hraniciach, ako ju na začiatku mája nariadil, bude pokračovať. Na jeho stranu sa dnes postavil aj šéf úradu kancelára Thorsten Frei. Tiež podľa neho je možné v praxi pokračovať, len len treba vylepšiť jeho právne odôvodnenie pred súdmi.