Viac ako 20-tisíc ľudí muselo dnes opustiť centrum Kolína nad Rýnom kvôli plánovanému zneškodneniu troch leteckých bômb z druhej svetovej vojny. Mesto na západe Nemecka je na podobnej evakuácie síce zvyknuté, podľa radnice je ale tá dnešná čo do počtu evakuovaných najväčšia od roku 1945.
Tri americké letecké bomby z druhej svetovej vojny sa našli v pondelok v dokoch vo štvrti Deutz, ktorá leží cez rieku oproti historickému jadru mesta. V kilometrovej evakuačnej oblasti, ktorú úrady vytýčili, je okrem iného takmer šesť desiatok hotelov a množstvo múzeí a pamiatok. Kolínska dominanta - katedrála svätého Petra - leží tesne za hranicou evakuačnej zóny.
Budovy museli opustiť tiež zamestnanci stanice RTL, niektoré jej relácie sa preto budú musieť dnes vysielať z berlínskeho štúdia. Uzavreté sú tiež tri mosty cez Rýn v centre mesta vrátane Hohenzollernského mosta, najvyťaženejšieho železničného mosta v celom Nemecku.
"V prípade tejto evakuácie ide o najväčšie opatrenie od konca druhej svetovej vojny," uviedla na webe kolínska radnica. Všetci podľa nej dúfajú, že sa podarí všetky tri bomby zneškodniť ešte dnes. Kedy sa s likvidáciou začne, nie je ale jasné. Od ôsmej hodiny ráno sa začalo s kontrolou bytov v evakuačnej zóne, ktorá by mohla trvať aj niekoľko hodín.
Likvidácia leteckých bômb je v nemeckých mestách aj 80 rokov po druhej svetovej vojne relatívne bežnou záležitosťou. Väčšinou sa ich podarí bez väčších následkov zneškodniť v poriadku niekoľko hodín či do druhého dňa. Zásahy si ale takmer vždy vynútia evakuáciu obyvateľov.
Napríklad v máji 2021 trvalo zneškodnenie bomby v obytnej oblasti Frankfurtu nad Mohanom takmer celý deň. V rovnakom meste muselo v septembri 2017 dočasne opustiť svoje domovy vyše 60-tisíc obyvateľov, čo bola najväčšia evakuácia v nemeckých povojnových dejinách.
V Kolíne nad Rýnom zneškodňovali bombu z vojny naposledy vlani v decembri, vtedy sa muselo načas evakuovať zhruba 3000 obyvateľov. V Drážďanoch muselo tento rok v januári historické jadro mesta opustiť na 10-tisíc ľudí kvôli nálezu leteckej bomby z vojny pri demolácii zrúteného mosta cez Labe.
Kolín nad Rýnom, ktorý má teraz viac ako milión obyvateľov, bol za druhej svetovej vojny jedným z najsilnejšie bombardovaných nemeckých miest. V spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorého je Kolín najväčším mestom, sa ročne nájde zhruba 1500 až 2000 leteckých bômb z druhej svetovej vojny, uviedla agentúra DPA.