Spojené štáty pripomienkou výročia potlačenia študentských protestov na pekinskom námestí Tchien-an-men zaútočili na čínsky politický systém a skreslili historické fakty, uviedlo dnes čínske ministerstvo zahraničia.
Americký minister zahraničia Marco Rubio v utorok ocenil statočnosť čínskych občanov, ktorí pred 36 rokmi prišli o život pri brutálnom zásahu čínskej armády proti prodemokratickým protestom na Námestí nebeského pokoja. Informujú o tom tlačové agentúry.
"Dnes si pripomíname statočnosť čínskych občanov, ktorí boli zabití, keď sa pokúsili uplatniť svoje základné slobody, ako aj tých, ktorí aj naďalej čelia prenasledovaniu kvôli svojmu úsiliu vyvodiť zodpovednosť a spravodlivosť v súvislosti s udalosťami zo 4. júna 1989," uviedol v utorok Rubio.
Šéf americkej diplomacie dodal, že Komunistická strana Činy sa snaží cenzurovať fakty, ale že svet nikdy nezabudne.
Tabuizovaná téma
Potlačenie protestov v noci na 4. júna 1989, ktoré si vyžiadalo viac ako 1000 ľudských životov, ukončilo šesť nepokojných týždňov, keď státisíce Číňanov prostredníctvom demonštrácií a hladoviek volali po väčšej demokratizácii krajiny.
Masaker demonštrujúcich študentov pre Čínu znamenal niekoľkoročnú stratu tváre v zahraničí a dodnes predstavuje citlivú tému čínskej histórie, ktorá je v Číne tabuizovaná.
Čína kvôli utorkovým výrokom ministra Rubia podala sťažnosť Spojeným štátom, uviedol dnes na pravidelnej tlačovej konferencii hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Lin Ťien.
"Chybné vyhlásenia americkej strany zlovoľne skresľujú historické fakty, úmyselne útočia na čínsky politický systém a cestu rozvoja a vážne zasahujú do vnútorných záležitostí Číny," povedal hovorca.
Taiwanský prezident Laj Čching-te sa pripojil k Rubiovým výrokom a sľúbil uchovať pamiatku obetí krvavého potlačenia protestov. "Autoritárske režimy prepisujú históriu" a "demokracia majú povinnosť ju uchovať," napísal taiwanský líder na X.
Čína sprísnila opatrenia
Na dnes Čína sprísnila bezpečnostné opatrenia v krajine a zakázala akékoľvek formy verejného pripomínania výročia udalostí na námestí Tchien-an-men, ktorého názov sa prekladá ako námestie Nebeského pokoja. V skorých ranných hodinách bolo do blízkosti námestia nasadené veľké množstvo policajtov a vozidiel, aby sledovali akékoľvek snahy uctiť pamiatku obetí, píše agentúra Kjódó.
V Hongkongu boli dnes rozmiestnené desiatky policajtov v okolí parku Victoria, kde v minulosti tisíce ľudí každoročne smútili za obeťami na pietnych zhromaždeniach. Tie sú od roku 2020 na tomto poloautonómnom území Číny zakázané a propekingské skupiny v parku namiesto nich organizujú veľkolepé slávnosti.
Skupina príbuzných obetí nazvaná Matky z Tchien-an-men vo vyhlásení vyzvala na zverejnenie pravdy o incidente. Vyhlásenie podpísalo 108 ľudí.
Osemdesiatsedemročná Čang Sien-ling, ktorá je jednou zo zakladateľiek skupiny a ktorá pri zásahu armády prišla o svojho 19-ročného syna, v máji uviedla, že čínske úrady zabili nevinných občanov zbraňami a že bolesť zo smrti jej syna sa nikdy nezahojí.