Spojené štáty dnes v Bezpečnostnej rade vetovali rezolúciu, ktorá požadovala okamžité, bezpodmienečné a trvalé prímerie medzi Izraelom a palestínskym teroristickým hnutím Hamas v Pásme Gazy a neobmedzený prísun humanitárnej pomoci na toto vojnou sužované palestínske územie, píšu tlačové agentúry.
USA, jeden z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady s právom veta, protestovali proti tomu, že text rezolúcie neobsahoval odsúdenie Hamasu a požiadavku na jeho odzbrojenie a odchod z palestínskeho územia. Zvyšných 14 členov rady hlasovalo za návrh uznesenia.
"Spojené štáty jasne povedali, že nepodporíme žiadne opatrenie, ktoré neodsúdi Hamas a ktoré nevyzve na odzbrojenie a odchod Hamasu z Gazy," povedala ešte pred hlasovaním americká veľvyslankyňa pri OSN Dorothy Sheaová.
"Táto rezolúcia by podkopala diplomatické úsilie o dosiahnutie prímeria, ktoré by odrážalo realitu na mieste, a povzbudila by Hamas," myslí si o texte, ktorý predložilo desať krajín z 15-člennej rady.
Izrael výzvy na bezpodmienečné či trvalé prímerie odmieta s tým, že Hamas nesmie zostať v Pásme Gazy. V polovici marca Izrael ukončil dvojmesačné prímerie a jeho armáda začala novú rozsiahlu vojenskú ofenzívu s proklamovaným cieľom vyvinúť tlak na Hamas, aby pristúpil na izraelské podmienky možného prímeria a prepustil zvyšných rukojemníkov.
Izrael začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy v októbri 2023 v reakcii na teroristický útok Hamasu, pri ktorom ozbrojenci na juhu Izraela zabili na 1200 ľudí a ďalších 251 uniesli.
Na jeseň 2023 a tento rok v januári a vo februári bola pri dvoch prímeriach prepustená veľká časť týchto rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov. Izraelská ofenzíva si v Pásme Gazy doteraz vyžiadala životy najmenej 54 470 Palestínčanov, civilistov aj ozbrojencov. Veľké časti pásma boli úplne zničené a vojna spôsobila hlbokú humanitárnu krízu.