Do vôd pri východnom pobreží Južnej Kórey minulý týždeň vplávala drevená loď so štyrmi Severokórejčanmi, ktorí svoju krajinu podľa úradov opustili omylom a chcú sa vrátiť. Napísala to dnes agentúra Jonhap. Stalo sa tak takmer po troch mesiacoch, keď armáda zadržala dvoch Severokórejčanov, ktorí sa tiež chceli späť do vlasti.
"Armáda zistila ráno 27. mája severokórejskú drevenú loď vo vodách asi 100 kilometrov východne od Kosongu v provincii Kangwon," uviedol predstaviteľ Spoločného zboru náčelníkov štábov.
Malé plavidlo sa objavilo v Japonskom mori vo vodách južne od severnej línie, ktorá sa považuje za námornú hranicu medzi oboma Kóreami. Všetci štyria pasažieri, ktorých pobrežná stráž predviedla na výsluch, hranicu pravdepodobne prekročili omylom a majú v úmysle vrátiť sa do KĽDR. V Severnej Kórei vládne tvrdá komunistická diktatúra.
"Ak sa Severokórejčania budú chcieť vrátiť na Sever, budeme z humanitárnych dôvodov usilovať o rýchlu a bezpečnú repatriáciu," uviedlo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie, ktoré má vzťahy medzi oboma krajinami na starosti.
Rovnaký prípad sa odohral 7. marca, keď námorníctvo v Žltom mori západne od Južnej Kórey zadržalo dvoch Severokórejčanov v bárke. Tiež tí sa chceli vrátiť do vlasti, k čomu ale nedošlo, pretože Pchjongjang so svojím južným susedom nekomunikuje.
Po nástupe nového juhokórejského prezidenta I Če-mjonga je podľa pozorovateľov možné, že by obe Kórey mohli viesť konzultácie o repatriácii Severokórejčanov.
Prezident totiž vo svojom inauguračnom prejave sľúbil mier na celom polostrove prostredníctvom dialógu a spolupráce s KĽDR. V predvolebnej kampani sa tiež spomínal o tom, že by sa chcel stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.
Vzťahy oboch Kóreí sa zhoršujú od roku 2023. Pchjongjang vlani v januári vyzval na zmenu ústavy tak, aby neobsahovala ako cieľ vo vzťahoch s Južnou Kóreou znovuzjednotenie.
V októbri nechal vyhodiť do povetria cestu blízko Kesongu, ktorá spájala oba štáty, a vyhĺbiť priekopy pretínajúce cesty a železnice. Severná Kórea nakoniec 17. októbra do ústavy zaniesla, že považuje Južnú Kóreu za nepriateľský štát.