Pri stretnutí pred novinármi v Oválnej pracovni Bieleho domu sa dnes americký prezident Donald Trump a nemecký kancelár Friedrich Merz vyhli sporom a panoval priateľský tón, hodnotia schôdzku nemecké médiá.
Podľa nich však Merz skoro neprišiel k slovu a Trump z väčšej časti prehovoril k americkým novinárom a komentoval vnútropolitické témy USA. Do veľkej miery sa tak obaja štátnici vyhli potenciálne sporným otázkam, komentuje návštevu nemecká televízia ARD.
Merzova stratégia
Zhruba po 40 minútach rozhovor v Oválnej pracovni skončil. Podľa Berlína sa Merzovi podarilo položiť základ neskorších rokovaní a držať sa svojej stratégie nechať amerického prezidenta hovoriť.
Merz podľa ARD ale pôsobil čiastočne ako nezúčastnený pozorovateľ, v jednu chvíľu sa obrátil na novinárov v nemčine a poďakoval za vrelé prijatie v Bielom dome.
Nemecké médiá tiež zdôraznili, že pri stretnutí panovala úplne iná atmosféra ako pri stretnutí Trumpa v Oválnej pracovni s prezidentom JAR Cyrilom Ramaphosom alebo pri roztržke na rovnakom mieste s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským z tohtoročného februára.
Dobrá príprava
Nemecké médiá pred stretnutím upozorňovali, že by stretnutie v Oválnej pracovni mohlo byť turbulentné. Kancelár sa však podľa nich dobre pripravil. Nemecká tlač schôdzku predtým tiež označila za najdôležitejšiu a najťažšiu od Merzovho nástupu do funkcie predsedu vlády na začiatku mája.
Kancelár pred schôdzkou hovoril okrem iného so Zelenským a Ramaphosom, ale napríklad aj s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou či francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorí v poslednom čase s Trumpom osobne rokovali.
Kancelár pred začiatkom rokovania odovzdal americkému prezidentovi ako darček kópiu historického rodného listu Trumpovho dedka z otcovej strany Friedricha Trumpa, ktorý sa narodil v nemeckom Kallstadte v roku 1869 a neskôr emigroval do USA.
Z vinohradníckeho mestečka Kallstadt, ktoré leží v okrese Bad Dürkheim neďaleko Mannheimu odišiel Friedrich Trump do Spojených štátov na konci 19. storočia.
Dedo súčasného prezidenta USA Friedrich Trump v čase vrcholiacej zlatej horúčky odcestoval na západ USA a otváral krčmy, reštaurácie a hotely. Keď mal okolo 30 rokov, pokúsil sa vrátiť do Nemecka, ale bol deportovaný späť, keďže sa ako náctiročný vyhol odvodu na vojnu.