Dnes došlo k výraznému zhoršeniu vzťahov medzi prezidentom USA Donaldom Trumpom a technologickým magnátom Elonom Muskom. Ich doterajšie spojenectvo, ktoré zohralo významnú úlohu v Trumpovej kampani v roku 2024, sa rozpadlo po verejnej výmene ostrých vyjadrení na sociálnych sieťach.
Trump vo štvrtok vyhlásil, že svojho politického spojenca a bývalého šéfa úradu Úradu pre efektivitu štátnej správy Muska požiadal, aby opustil jeho vládu, keďže bol „netrpezlivý“. Naznačil tiež, že Muskove spoločnosti by mohli prísť o federálne dotácie a zmluvy.
Kvóty na elektromobily
„Elon bol čoraz viac netrpezlivý, požiadal som ho, aby odišiel a zrušil som jeho kvóty na elektromobily, ktoré nútili všetkých kupovať elektrická autá, ktoré nikto iný nechcel (vedel už niekoľko mesiacov, že tak urobím!) a následne sa vytočil,“ napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social.
Trump v ďalšom príspevku uviedol, že najjednoduchším spôsobom, ako ušetriť peniaze v rozpočte, by bolo „ukončiť Elonove vládne dotácie a zmluvy“.
Na základe nariadenia exprezidenta USA Joea Bidena z roku 2021 vláda stanovila cieľ, aby bolo 50 percent všetkých nových vozidiel predaných v USA do roku 2030 elektrických alebo s nulovými emisiami. Trump oznámil, že tento úmysel zruší, čo sa podľa jeho slov stretlo s nesúhlasom Muska, ktorý je majiteľom automobilky Tesla špecializujúcej sa na výrobu elektrických áut.
Spory medzi americkým prezidentom a jedným z jeho najväčších podporovateľom v predvolebnej kampani Muskom vyšli na verejnosť vo štvrtok, keď Trump povedal, že nevie, či jeho blízke priateľstvo s Muskom bude pokračovať. Uviedol, že je „veľmi sklamaný“ jeho kritikou voči balíku daňových a výdavkových škrtov označovanom ako „One Big, Beautiful Bill“.
Muskova kritika
Podľa Trumpa Musk vedel o obsahu zákona a jeho kritika prišla až po zistení, že návrh znižuje dotácie na elektromobily, čo by mohlo Teslu stáť miliardy dolárov. Musk reagoval okamžite na platforme X, kde poprel, že by mal prístup k návrhu zákona, a obvinil Trumpa z nevďačnosti.
Musk následne vyhlásil, že bez jeho pomoci by Trump prehral prezidentské voľby, a jeho konanie označil za „nevďak“. Miliardár do Trumpovej kampane investoval takmer 300 miliónov dolárov.
Trump následne označil Muskovu kritiku za prejav „Trump Derangement Syndrome(v priamom preklade Trumpov syndróm poruchy, pon. red.)“ a naznačil, že Muskovi "chýba jeho pozícia“. Trump naznačil, že takéto nepriateľstvo je bežné medzi úradníkmi, ktorí odišli z jeho administratívy.
Svoj odchod z Trumpovej vlády Musk oznámil 29. mája. Jeho úlohou bolo z pozície špeciálneho zamestnanca vlády výrazne znížiť federálne výdavky.