Spory medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a majiteľom automobilky Tesla, vesmírnej spoločnosti SpaceX a sociálnej siete X Elonom Muskom boli skôr otázkou času ako prekvapivým vývojom. Uviedol to analytik Peter Boháček z Asociácie pre medzinárodné otázky.
Spor medzi Muskom a Trumpom začal rýchlo gradovať po tom, ako Musk začiatkom týždňa označil hlavný bod Trumpovej legislatívnej agendy, zákon na zníženie daní a štátnych výdavkov, za odpornú nehoráznosť, ktorá zvýši deficit federálneho rozpočtu.
Trump následne počas návštevy nemeckého kancelárie Friedricha Merza v Bielom dome povedal, že s Muskom mal predtým dobrý vzťah, ale že ho miliardár kritikou zákona o výdavkoch veľmi sklamal. Musk potom prezidenta obvinil z nevďačnosti a vyhlásil, že bez neho by republikán nevyhral vlaňajšie voľby.
Podľa Boháčka sa za fasádou spoločnej ideologickej rétoriky vždy skrývali hlbšie rozpory. "Najmä tam, kde sa stretávajú osobné záujmy a geopolitické priority," uviedol.
Kľúčovým faktorom podľa analytika nie je ani tak daňový zákon, ale čínska stopa v biznise Tesly. "Približne tretina predaja Tesly mieri do Číny a tretina kľúčových komponentov alebo materiálov pochádza z Číny. Pre Trumpa, ktorý dlhodobo hlása ekonomické ‘odpojenie‘ od Číny a tvrdú obchodnú politiku, je táto závislosť problémom, ktorý nemožno už zakrývať, "dodal Boháček.
Akcie Tesly vo štvrtok oslabili o viac ako 14 percent. Hodnota podniku tým spadla o 126 miliárd dolárov a vrátila sa pod hranicu jedného bilióna dolárov. Investori výpredajom reagovali práve na verejnú roztržku medzi Muskom a Trumpom. Dnes predpoludním akcie pred oficiálnym začiatkom obchodovania vykazovali takmer päťpercentný rast.