Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa požiadala najvyšší súd, aby jej povolil pokračovať v pláne zrušiť federálne ministerstvo školstva, informujú zahraničné tlačové agentúry. Zrušením ministerstva by vláda odovzdala jeho agendu do rúk jednotlivých štátov a regionálnych školských rád.
Ministerstvo spravodlivosti požiadalo najvyšší súd, aby zablokoval rozhodnutie bostonského federálneho okresného sudcu Myonga Jouna z 22. mája. Sudca administratíve nariadil vrátiť zamestnancov ministerstva školstva, ktorí boli hromadne prepustení, na ich pozície, a ukončiť ďalšie kroky smerujúce k zrušeniu úradu.
Federálne ministerstvo školstva vzniklo v roku 1979 na základe zákona schváleného Kongresom za vlády demokratického prezidenta Jimmyho Cartera. Ministerstvo dohliada na približne 100-tisíc verejných a 34-tisíc súkromných škôl, hoci verejné školy sú z viac ako 85 percent financované štátnou a miestnou správou.
Úrad poskytuje federálne granty potrebným školám, napríklad na platy učiteľov detí so špeciálnymi potrebami, financovanie umeleckých programov alebo obnovu zastaranej infraštruktúry. Dohliada tiež na pôžičky pre vysokoškolských študentov v hodnote 1,6 bilióna dolárov, ktoré si berú desiatky miliónov Američanov, keďže si nemôžu dovoliť platiť za štúdium na vysokej škole.
Trump v marci podpísal výnos, ktorého cieľom bolo zrušenie ministerstva školstva. Ministerstvo kritizoval republikán Trump už vo svojom prvom období v úrade, teraz sa ho však v rámci škrtov vo vládnych úradoch rozhodol zrušiť. Podľa agentúry Reuters je zrušenie ministerstva dlhodobým cieľom viacerých amerických konzervatívcov.
Ministerka školstva Linda McMahonová v marci ohlásila plán masového prepúšťania tak, že by sa počet zamestnancov tejto inštitúcie znížil na polovicu, čo viedlo k žalobám. Po tom, čo federálny súd kroky administratívy v máji zablokoval, sa vláda odvolala. Odvolací súd však rozhodnutie nižšieho súdu nezvrátil a prípad sa tak dostal na najvyšší súd.