Jedenásť ministrov obrany členských krajín Európskej únie vrátane šéfky českého rezortu obrany Jany Černochovej napísalo v liste eurokomisárovi pre obranu Andriovi Kubiliusovi, že armády kvôli existujúcej byrokracii Únie nie sú plne pripravené na akciu v prípade potreby.
Napísal to portál Euractiv, podľa ktorého činitelia vyzvali Kubiliusa, aby v chystanom balíku na zjednodušenie obrany zrevidoval právne predpisy v oblasti životného prostredia a verejného obstarávania.
Vojenské základne
O liste ministrov obrany informoval tiež britský denník The Telegraph, ktorý si ho vyložil tak, že pravidlá Únie bránia v rozširovaní vojenských základní alebo komplikujú výcvik pilotov stíhačiek.
Ministri obrany v liste upozorňujú na rastúce hrozby, ktorým čelí únia, a spomínajú ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine a fakt, že Rusko prešlo na vojnovú ekonomiku.
"V súčasnosti niektoré právne predpisy EÚ predstavujú pre ozbrojené sily priamu prekážku," uvádza sa v liste. "Vierohodné odstrašenie v praxi znamená rast ozbrojených síl, čo vyžaduje priestor na výcvik, vrátane lietania, navigácie a riadenia a budovania zodpovedajúceho vybavenia," stojí v liste, ktorého celé znenie zverejnil Euractiv.
Pod listom sú podpísaní ministri obrany Holandska, Nemecka, Belgicka, Švédska, Česka, Lotyšska, Litvy, Rumunska, Fínska, Estónska a Dánska.
Byrokratické prekážky
"Spoločný ministerský list iniciovalo Holandsko," oznámilo české ministerstvo obrany. Zároveň poznamenalo, že konkrétne holandské dôvody nepozná.
"ČR zdieľa s Holandskom podobné postoje v rade otázok, okrem iného čo sa týka nutnosti deregulovať a zjednodušovať úniu legislatívu, ktorá môže mať negatívne dopady na našu obranyschopnosť. Ministerstvo obrany ČR preto vyhodnotilo list ako plne v súlade so svojou pozíciou," dodal úrad Černochovej.
Šéfka diplomacie Únie Kaja Kallasová spoločne s Kubiliusom v marci predstavila takzvanú Bielu knihu o budúcnosti európskej obrany.
Táto nová stratégia posilnenej obrany EÚ predpokladá masívne investície do obrany, spoločné nákupy, ale aj prehĺbenie celoeurópskeho obranného trhu či väčšie prepojenie európskeho a ukrajinského obranného priemyslu do roku 2030.
Kubilius vtedy uviedol, že aby sa obranný priemysel mohol rozvíjať, je potrebné tiež zjednodušiť najrôznejšie predpisy a odbúrať reguláciu. V júni by komisia mala zverejniť predstavu, ako to dosiahnuť. "Teraz zbierame poznatky od jednotlivých členských štátov, aby sme videli, ktorým problémom čelí," uviedol v marci eurokomisár.