Ruské úrady obvinili opozičného politika Leva Šlosberga z diskreditácie ruských ozbrojených síl a uväznili ho v cele predbežného zadržania, kým súd rozhodne o prípadnom uvalení väzby.
Podpredsedovi mimoparlamentnej liberálnej strany Jabloko hrozí až päť rokov väzenia za to, že sa v televíznych debatách vyslovil za okamžité ukončenie vojny Ruska proti Ukrajine, uviedol ruský denník Kommersant na svojom webe.
Vojna na Ukrajine
"Najprv musíme prestať zabíjať ľudí. Ak dosiahneme mier, znovu získame slobodu," povedal šesťdesiatjedenročný politik v januárovej debate podľa agentúry Reuters. Šlosberg je jedným z relatívne mála opozičných politikov, ktorí v Rusku zostali. Desiatky ďalších odporcov Kremľa z krajiny utiekli.
Alexej Navaľnyj, najvýznamnejší domáci oponent prezidenta Vladimira Putina, náhle zahynul vlani vo februári v trestaneckej kolónii za polárnym kruhom.
Šlosberg bol predtým za kritiku vojny dvakrát pokutovaný. Úrady ho tiež označili hanlivou nálepkou "zahraničného agenta" a teraz ho trestne stíhajú za vyhýbanie sa povinnostiam, ktoré sú s týmto označením späté, pripomenul portál BBC News.
Opozičný novinár, politik a obhajca ľudských práv Šlosberg z Pskova na západe Ruska bol v roku 2016 ako prvý vyznamenaný cenou novozriadeného Fondu Borisa Nemcova, ktorý v Nemecku založila dcéra zavraždeného ruského politika Žanna Nemcová.
Vysoké tresty
Šlosberg cenu získal za článok z leta roku 2014 o vyšetrovaní smrti skupiny ruských výsadkárov zo Pskova, ktorí podľa opozičných zdrojov zahynuli počas bojov na východe Ukrajiny.
Po zverejnení článku bol fyzicky napadnutý a z rozhodnutia pskovských zástupcov bol zbavený poslaneckého mandátu. Rusko oficiálne účasť svojich vojakov na bojoch v Donbase popieralo.
Fond vznikol z iniciatívy pozostalých po výraznom činiteľovi ruskej opozície Borisovi Nemcovi, ktorý bol vo februári 2015 zastrelený v centre Moskvy. Cena sa podľa zakladateľov fondu udeľuje za statočnosť pri obhajobe slobody a demokracie v Rusku.
Krátko po tom, ako ruské vojská na rozkaz Putina vo februári 2022 vpadli do susednej krajiny, prijali ruskí zákonodarcovia nové zákony, ktoré hrozia vysokými trestami za šírenie "nepravdivých informácií" o ozbrojených silách.
Za klamlivé pritom ruské úrady a súdy pokladajú všetky informácie, ktoré sa rozchádzajú s oficiálnym výkladom udalostí. Účelom týchto zákonov je umlčať všetok nesúhlas s vojnou a Putinovým režimom, tvrdia kritici ruských pomerov.