Ak rokovania o iránskom jadrovom programe zlyhajú a dôjde ku konfliktu so Spojenými štátmi, Irán môže zaútočiť na americké základne v regióne.
Podľa agentúry Reuters to povedal iránsky minister obrany Azíz Násirzádí. Delegácia oboch krajín sa k jadrovým rozhovorom šiestykrát vráti túto nedeľu v Ománe.
"Niektorí predstavitelia sa na druhej (americkej) strane vyhrážajú konfliktom, ak konanie neprinesie ovocie. Ak nám konflikt vnúti, všetky americké základne v hostiteľských krajinách sú v našom dosahu a my sa na nich smelo zameriame," povedal Násirzádí na tlačovej konferencii.
USA na konci mája predstavili návrh dohody, ktorému sa ale podľa Teheránu nepodarilo preklenúť nezhody ohľadom obohacovania uránu na iránskom území, exportu obohateného iránskeho uránu a krokov vedúcich k zrušeniu amerických sankcií proti Iránu. Ten preto chce cez víkend predstaviť svoj protinávrh, ktorý je podľa neho rozumný, logický a vyvážený.
Jablkom sváru medzi oboma krajinami je predovšetkým obohacovanie uránu, ktorého sa Teherán nechce vzdať. Kvôli tomu sa už päťkrát stretli delegácie oboch krajín, rokovania ale výrazný pokrok nepriniesli.
Americký prezident Donald Trump opakovane Irán varoval pred tvrdými sankciami a vojenským zásahom, pokiaľ nepristúpi na kompromis ohľadom svojho jadrového programu. Americký veľvyslanec v Izraeli Mike Huckabee na otázku, či by USA mohli v prípade neúspechu rozhovorov na Irán vojensky zaútočiť, v utorok odpovedal, že "nič nie je vylúčené".
Irán v roku 2015 podpísal so Spojenými štátmi, Európskou úniou, Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou dohodu známu pod skratkou JCPOA, ktorá mala obmedziť iránsky jadrový program výmenou za zrušenie protiiránskych sankcií.
USA od dohody za Trumpovej prvej vlády v roku 2018 odstúpili a sankcie proti Iránu obnovili. Irán následne prestal dohodu dodržiavať a začal obohacovať urán na úroveň, ktorá ho približuje k možnej výrobe jadrovej zbrane. Teherán napriek tomu dlhodobo tvrdí, že o jadrovú zbraň neusiluje.