Izraelský útok na gazu. FOTO: Reuters
StoryEditor

Izraelský útok na nemocnicu v Gaze zabil najmenej 20 ľudí. Piati z nich boli novinári

25.08.2025, 10:33
25.08.2025, 23:40
Autor:
ČTKČTK

Izrael na nemocnice aj novinárov v Gaze útočí opakovane, za čo čelí kritike viacerých medzinárodných organizácií. Napríklad OSN či Európska únia tento mesiac odsúdila zabitie štyroch novinárov katarskej televíznej stanice Al-Džazíra.

Izraelská armáda dnes zabila najmenej 20 ľudí vrátane piatich novinárov pri útoku na Násirovú nemocnicu v Chán Júnise na juhu Pásma Gazy, podľa agentúry AP ju zasiahla dvakrát, druhýkrát v momente, keď na mieste zasahovali záchranári a dorazili tam novinári.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu útoky označil za tragickú nehodu. Zabití novinári pracovali pre agentúry Reuters a AP, katarskú televíziu Al-Džazíra či server Middle East Eye (MEE).

image

Turecká prvá dáma vyzvala Melaniu Trumpovú, nech sa vyjadrí k situácií v Pásme Gazy

"Izrael hlboko ľutuje tragické nehody, ktoré sa stali v Násirovej nemocnici v Gaze," napísal Netanjahu mnoho hodín po útoku na sociálnej sieti X.

"Izrael si váži prácu novinárov, zdravotníckeho personálu i všetkých civilistov," dodal s tým, že armáda podujatie vyšetruje. Izraelská armáda už skôr uviedla, že necieli na novinárov a ľutuje ujmy spôsobené nezúčastneným, teda civilistom. Na koho dnes v nemocnici útočila, ale neoznámila.

Na Násirovu nemocnicu dnes ráno útočili podľa serveru The Times of Israel (ToI) zrejme pozemné sily, izraelská armáda totiž neskôr vylúčila, že by ju zasiahlo letectvo. Zábery zo sociálnych sietí ukazujú záchranárov v oblaku dymu, ktorí dorazili na miesto po prvom údere, keď nastal úder druhý.

Zabitá bola nezávislá palestínska fotografka, ktorá pracovala pre viaceré médiá, vrátane AP, a spolupracovala s humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc, palestínsky kameraman pracujúci pre agentúru Reuters či palestínsky fotoreportér spolupracujúci s katarskou televíziou Al-Džazíra a serverom Middle East Eye (MEE).

image

Netanjahu označil útok na nemocnicu v Gaze za tragickú nehodu, Izrael sľubuje vyšetrovanie

Ap uviedla, že je šokovaná a zarmútená správou o smrti 33-ročnej fotografky a jej kolegov. "Robíme všetko, čo môžeme, aby sme našich novinárov v Gaze udržali v bezpečí, zatiaľ čo ďalej poskytujú zásadné svedectvá z prvej ruky v ťažkých a nebezpečných podmienkach," uviedla AP.

Osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva na okupovaných palestínskych územiach Francesca Albaneseová v reakcii na izraelské údery vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby uvalilo sankcie na Izrael. "Prosím štáty: Čo ešte musíte byť svedkami, kým zakročíte a zastavíte toto krviprelievanie?", uviedla.

Fínsky prezident Alexander Stubb situáciu v Gaze označil za humanitárnu katastrofu, izraelský postup v Pásme Gazy, kde žijú vyše dva milióny Palestínčanov, podľa neho porušuje medzinárodné právo.

Dnešné útoky na nemocnicu neskôr odsúdili aj vlády Británie či Nemecka a OSN. Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že takéto útoky nemožno tolerovať a že Izrael musí rešpektovať medzinárodné právo.

Izrael zasahuje nemocnice aj novinárov v Gaze opakovane, za čo čelí kritike medzinárodných organizácií. Napríklad OSN či Európska únia tento mesiac odsúdili zabitie štyroch novinárov televízie Al-Džazíra, vrátane známeho reportéra Anasa Šarífa, tiež pri údere na nemocnicu v Gaze.

image

Útok na nemocnicu v Gaze vyvolal medzinárodné odsúdenie, medzi mŕtvymi sú aj novinári

Izrael uvádza, že sa Šaríf v minulosti pripojil k ozbrojenému krídle teroristickej organizácie Hamas. Podľa organizácie Výbor na ochranu novinárov (CPJ) ale Izraelčania pre toto tvrdenie nepredložili hodnoverné dôkazy.

Zahraničných novinárov Izrael do Pásma Gazy nepúšťa. Mnohé médiá sa preto pri pokrývaní diania v Gaze spoliehajú na miestnych žurnalistov. Americký prezident Donald Trump predminulý týždeň vyhlásil, že by bol rád, keby zahraniční novinári mali prístup do Gazy.

Agentúry AFP, AP a Reuters a stanice BBC v júli spoločne vyzvali Izrael, aby kvôli hroziacemu hladu umožnil ich spolupracujúcim novinárom vstup do Pásma Gazy aj odchod z neho.

Od začiatku vojny v Pásme Gazy v októbri 2023 podľa vyhlásenia OSN z tohto mesiaca zomrelo už vyše 240 novinárov. Výbor na ochranu novinárov uvádza, že sa Izrael "zapája do najkrvavejších a najzámernejších snáh o zabíjanie a umlčovanie novinárov", aké kedy organizácia zaznamenala.

01 - Modified: 2025-08-23 19:39:40 - Feat.: 1 - Title: Turecká prvá dáma vyzvala Melaniu Trumpovú, nech sa vyjadrí k situácií v Pásme Gazy 02 - Modified: 2025-08-23 12:27:00 - Feat.: 1 - Title: Netanjahuova vláda by sa rozpadla, ak by nesúhlasil s obsadením Gazy, vraví zdroj z izraelskej armády 03 - Modified: 2025-08-22 17:33:38 - Feat.: 1 - Title: Česká podpora Izraela neznamená súhlas so všetkými krokmi Netanjahua, vyhlásil Lipavský
01 - Modified: 2025-12-05 07:37:47 - Feat.: - Title: Vojna bola drahá, Izrael chce zmeniť rozpočet. Na obranu má vyčleniť takmer 30 miliárd eur 02 - Modified: 2025-12-04 23:15:06 - Feat.: - Title: Netanjahu vyslal delegáciu do Káhiry. Izrael rokuje o návrate pozostatkov posledného rukojemníka 03 - Modified: 2025-12-04 15:15:45 - Feat.: - Title: Izrael bombardoval dve mestá na juhu Libanonu, deň po mierových rokovaniach 04 - Modified: 2025-12-04 10:10:32 - Feat.: - Title: Európska vysielacia únia rokuje o účasti Izraela na Eurovízii, viaceré štáty hrozia bojkotom 05 - Modified: 2025-12-04 07:32:24 - Feat.: - Title: Izrael identifikoval pozostatky predposledného rukojemníka v Gaze
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 13:35