V americkom filmovom trháku Top Gun je scéna, v ktorej sa pilot stíhačky F-14 "dole hlavou" priblíži zhora k nepriateľskej stíhačke. Manéver teraz v reálnom svete napodobnili čínski piloti. Aspoň podľa tvrdenia amerického letectva, ako čínske stíhačky vyplašili lietadlo meracie hladinu radiácie neďaleko KĽDR .
Tá scéna bola jedným z ikonických momentov snímky Top Gun, ktorým začala hviezdna kariéra mladučkého Toma Cruisa: nepriateľský pilot s nevyhnutnou červenou hviezdou na kyslíkovom prístroji zameriava americkú stíhačku tak dlho, až mu iný americký stíhač div nie zaklope na kokpit.
Lietadlo F-14 sa k nič netušiacemu súperovi priblíži zhora, pilot Maverick (teda Cruise) pritom letí "na chrbte". Kabínu od kabíny delí podľa záberu snáď pol metra - veď je to film. Maverick sa zazubí, ukáže vztýčený prostredník, znechutený komunista to vzdá a odletí.
Spomínané zábery z filmu Top Gun si pozrite vo videu:
V stredu, aspoň podľa tvrdenia amerického letectva, sa nad Východočínskym morom odohralo niečo podobné, snáď až na ten prostredník. Dve čínske stíhačky Su-30 dostihli americké lietadlo WC-135 - podľa všetkého v medzinárodnom vzdušnom priestore. A nie až tak ďaleko od brehov Číny a KĽDR.
Lietadlo USA v oblasti hľadá stopy Kimovej radiácie
Práve kvôli Severnej Kórei Američania lietadlo WC-135 - jedno z dvoch, ktoré majú v prevádzke - v oblasti majú. Podľa portálu The Aviationist pôsobia z Okinawy. Američanov zaujíma, či sa severokórejský diktátor Kim Čong-un odhodlá vykonať ďalší jadrový test a citlivé prístroje na palube WC-135 by to odhalili. Lietadlo v oblasti nie je prvýkrát.
Teraz sa však čínski piloti pozreli na americké lietadlo poriadne zblízka - tak zblízka, že americkí činitelia hovoria o "neprofesionálnom" správaní, píše napríklad portál The Diplomat.
"Incident stále vyšetrujeme. Prvotné správy od posádky lietadla označujú správanie čínskych letcov ako neprofesionálne. Záležitosť riešime s čínskou stranou príslušnými diplomatickými a vojenskými kanálmi," uviedla hovorkyňa letectva Lori Hodge.
Stanica CNN uviedla, že sa čínske lietadlá priblížili k štvormotorovému americkému stroju na vzdialenosť 150 stôp, teda asi štyridsaťpäť metrov. Jeden z nich podľa stanice letel "dole hlavou" nad americkým lietadlom. Čínska strana uviedla, že sa americký opis udalostí "nezhoduje so skutočnosťou".
Čínsky pilot tak dlho nalietaval, až do amerického lietadla narazil
V minulosti už sa čínske a americké stroje niekoľkokrát ocitli v tesnej blízkosti. Vo februári 2017 sa na vzdialenosť pár sto metrov stretli čínske lietadlo včasného varovania KJ-200 a americký prieskumný P-3C Orion nad Juhočínskym morom.
V roku 2016 v dvoch prípadoch čínske stíhačky prileteli tesne k americkému lietadlu, raz sa priblížili iba na 15 metrov, pripomenul The Diplomat. Obe stretnutia sa odohrali vo Východočínskom či Juhočínskom mori, teda v oblastiach, v ktorých Čína dáva stále ostrejšie najavo svoje veľmocenské ambície.
Práve Číňania nemôžu ľahko odbiť sťažnosti USA tým, že Američania len fňukajú a ich letci sa správajú bezpečne. V roku 2001 totiž nalietaval jeden čínsky stíhač tesne k americkému lietadlu tak dlho, až sa s ním zrazil. Pri incidente zahynul, poškodené americké lietadlo muselo núdzovo pristáť.
Terajšia "topgunové" priblíženie čínskej stíhačky k americkému lietadlu tento incident, ktorý viedol k roztržke v čínsko-amerických vzťahoch, pripomenulo. Mimochodom, ten film majú v Číne asi naozaj radi: keď nakrúcali propagačné video pre čínske letectvo, požičali si z neho pár scén.