Predstavitelia americkej vlády čelia kritike zo strany Britov, že nechali do tlače uniknúť totožnosť údajného páchateľa útoku v Manchestri. Ministerka vnútra Amber Ruddová vyhlásila, že ju prístup Washingtonu "otrávil". Američanom vraj dala najavo, že tieto úniky sa nebudú opakovať.
Ohrozili Američania vyšetrovanie?
Britská polícia identitu 22-ročného Salmana Abediho potvrdila v utorok popoludní až potom, čo ju predstavitelia americkej vlády odtajnili novinárom. A to aj napriek výslovnému želaniu britskej vlády, aby sa meno podozrivého zatiaľ nezverejňovalo.
"Britská polícia dala jasne najavo, že chce mať zverejňovanie informácií pod kontrolou, aby zabezpečila svoju operatívnosť a zabezpečila si moment prekvapenia," uviedla konzervatívna ministerka pre britskú rozhlasovú stanicu BBC.
"Preto nás otrávilo, keď boli zverejnené z iných zdrojov. Našim priateľom som dala jasne najavo, že sa to už nebude opakovať," dodala. Na otázku, či Američania ohrozili prebiehajúce vyšetrovanie, odpovedala: "Až tak ďaleko by som nezašla, ale môžem povedať, že situáciu perfektne pochopili a už sa to nestane," dodala ministerka.
Informácie o počte obetí, fakt, že išlo o čin samovražedného atentátnika a meno páchateľa sa ako prvé objavili v amerických médiách. Briti zdieľajú informácie tajných služieb s USA, Kanadou, Austráliou a Novým Zélandom v rámci dohody UKUSA, ktorej sa niekedy hovorí program Päť očí.
"Z tejto administratívy unikajú informácie"
Portál The Independent v tejto súvislosti pripomína, že americký prezident Donald Trump nedávno čelil podozreniu z vyzradenia tajných informácií o Islamskom štáte ruskému ministrovi zahraničia Sergejovi Lavrovovi. Túto informáciu USA údajne získali od Izraela.
Britská premiérka Theresa Mayová ešte nedávno vyhlásila, že má v program zdieľania tajných informácií s USA naďalej dôveru. Niektorí britskí experti sa však domnievajú, že podobné excesy by mohli Londýn viesť k väčšej ostražitosti.
"Z tejto administratívy unikajú informácie ... Británia a Izrael sú (pre USA) zrejme dva najdôležitejšie spravodajské zdroje. A teraz zvažujú, či prídu k ujme zakaždým, keď budú informácie zdieľať. To vás vedie k tomu, že budete premýšľať o každej jednotlivej informácii," citoval The Guardian amerického bezpečnostného analytika Thomasa Sandersona.
Niektorí ďalší odborníci sa zhodujú, že Trumpova administratíva prejavuje dlho nevídanú neschopnosť udržať veci v tajnosti. Britskú ochotu naďalej zdieľať informácie posilňuje podľa nich hlavne fakt, že Británia získava prostredníctvom spolupráce s USA zásadne väčší prídel informácií než druhá strana.