Predseda Európskej rady Donald Tusk a americký prezident Donald Trump dnes nenašli stopercentnú zhodu v pohľade na Rusko. Novinárom to po rokovaní povedal Tusk. Pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine, "vyzerá to" ale podľa neho, že obe strany majú pozíciu rovnakú.
Počas asi hodinového rokovania sa predstavitelia oboch strán zhodli na potrebe boja s terorizmom. Otvorené podľa Tuska však zostávajú témy ako sú klimatické zmeny či vzájomný obchod.
"Nie som si na sto percent istý, či by sme mohli dnes povedať - tým myslím pán prezident a ja - že máme spoločnú pozíciu, spoločný názor na Rusko," vyhlásil Tusk do kamier krátko po tom, čo sa spolu s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom s Trumpom rozlúčili.
S americkým prezidentom najprv rokovali len oni, neskôr bola prvá schôdzka novej americkej administratívy so zástupcami EÚ rozšírená o ďalších predstaviteľov oboch strán, vrátane napríklad šéfky únijnej diplomacie Federicy Mogheriniovej či amerických ministrov zahraničia a obrany Rexa Tillersona a Jamesa Mattisa.
Vzťahy západných krajín a Moskvy sa v posledných rokoch výrazne zhoršili predovšetkým kvôli ruskému postupu v ukrajinskej kríze a anexii polostrova Krym. EÚ by mala na budúci mesiac rozhodnúť o ďalšom predĺžení svojich protiruských sankcií.
Trump bol voči Moskve vo svojich vyjadreniach ústretovejší. Ľudia z jeho okolia teraz kvôli svojim kontaktom so zástupcami Ruskej federácie čelia v USA vyšetrovaniu.
Podľa dobre informovaného únijného predstaviteľa sa dnešná schôdzka odohrávala v "priateľskej a konštruktívnej atmosfére". Trvala celkom hodinu a 15 minút, z toho 45 minút diskutovali Trump, Tusk a Juncker len v troch a pol hodiny sa rokovalo v širšom formáte. Medzi témami užších rokovaní bol podľa tohto činiteľa EÚ spomenutý okrem Ruska a Ukrajiny tiež brexit. Trump vraj dal pri tejto príležitosti najavo obavy, že kvôli brexitu ubudnú v USA pracovné miesta.
"Súhlasili, že majú spoločný záujem spolupracovať s tretími krajinami na riešení nekalých obchodných praktík," uviedol informovaný činiteľ. Podporu získal plán vzniku spoločnej pracovnej skupiny, ktorá by riešila zložité otázky vzájomného i svetového obchodu.
Počas dnešného rokovania s Trumpom zdôrazňoval šéf únijných summitov Tusk predovšetkým spoločné hodnoty. "Čo dáva našej spolupráci a priateľstvu ten najhlbší zmysel sú základné západné hodnoty ako sloboda, ľudské práva, rešpektovanie ľudskej dôstojnosti," povedal novinárom šéf Európskej rady. "Hodnoty a princípy na prvom mieste, to je to, o čom by sme my - Európa i Amerika - mali hovoriť," dodal.