Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2017, 18:49

Katastrofálna situácia v Jemene: 70-tisíc ľudí je nakazených cholerou, 600 už zomrelo

Počet pacientov sužovaných cholerou sa môže v nasledujúcich dvoch týždňoch zvýšiť aj na 130 000.

Katastrofálna situácia v Jemene: 70-tisíc ľudí je nakazených cholerou, 600 už zomrelo
Zdroj: Reuters

Na choleru ochorelo v Jemene podľa informácií Detského fondu Organizácie Spojených národov (UNICEF) už okolo 70 000 ľudí, čo predstavuje bezprecedentné šírenie toho ochorenia, ktorého prvé prípady zaznamenali v krajine na sklonku apríla.

Na následky ochorenia zomrelo podľa dnešnej informácie regionálneho riaditeľa UNICEF-u pre Blízky východ a severnú Afriku Geerta Cappelaereho asi 600 ľudí.

Počet pacientov sužovaných cholerou sa môže v nasledujúcich dvoch týždňoch zvýšiť aj na 130 000, obávajú sa experti UNICEF-u.

Infekcia spôsobená baktériou Vibrio cholerae vyvoláva silnú hnačku a vracanie a bez primeraného prísunu tekutín môže v priebehu niekoľkých hodín spôsobiť smrť. Jej prenášačom býva najčastejšie kontaminovaná pitná voda a potraviny, najmä tepelne nespracované morské živočíchy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v tejto súvislosti už skôr varovala, že ak sa mimoriadna situácia v Jemene nebude neodkladne riešiť, v najbližších šiestich mesiacoch by mohlo ochorieť štvrť milióna ľudí.

Jemen, najchudobnejšia krajina arabského sveta, zažíva druhú epidémiu cholery od októbra 2016. Už viac ako dva roky ňou zmieta konflikt medzi vládou podporovanou Saudskou Arábiou a povstalcami z radov húsíov, ktorým pomáha Irán. Choroba sa rýchlo šíri aj v povstalcami kontrolovanom hlavnom meste Saná, kde preto vyhlásili stav núdze.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.