Podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Dušana Fischera je domáca scéna USA rozpoltená v dôsledku rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa o odstúpení od klimatickej dohody.
"Elon Musk odišiel zo zboru poradcov, ďalšie veľké firmy sa postavili za dohodu, minister obrany James Mattis povedal, že ide o bezpečnostnú otázku. Aj minister zahraničných vecí Rex Tillerson je za zotrvanie," vyhlásil.
Trump neoznámil alternatívu
Analytik ďalej zdôraznil, že aj americké štáty a mestá začínajú reagovať na toto rozhodnutie. Vyhlasujú, že budú naďalej dodržiavať záväzky z Paríža. Podľa analytika je ich však stále málo.
"Bez silnej federálnej politiky sú bezmocné. Trump doteraz neoznámil, akú má alternatívu k Parížu," uviedol Fischer.
V rámci Európy analytik zdôraznil, že nový francúzsky prezident Emmanuel Macron vystúpil hodinu po Trumpovi a vyhlásil, že uvíta všetkých, ktorí budú chcieť odísť z USA.
"To je silné vyhlásenie. Navyše s Talianmi a Nemcami odmietli ďalšie rokovania. Akákoľvek ďalšia medzinárodná dohoda o čomkoľvek bude komplikovaná vďaka tomuto americkému brexitu," konštatoval Fischer.
Fischer má pochybnosti
Argument amerického prezidenta ohľadom ochrany pracovných miest sa analytikovi zdá krátkozraký.
"Hovoril v prejave, že miluje baníkov a keď hovorí o miestach, tak myslí najmä v oblasti ťažby uhlia. Dnes však USA viac investujú do obnoviteľných zdrojov a tento trend je nezvrátiteľný. Aj viac ľudí je dnes zamestnaných v oblasti čistej energie," uzavrel Dušan Fischer.
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok (1.6.) potvrdil plánované odstúpenie Spojených štátov od parížskej klimatickej dohody.
Dohodu o znížení emisií skleníkových plynov s cieľom zmierniť klimatickú zmenu prijala administratíva predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu. Súhlasilo s ňou 195 krajín.