Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2017, 21:15

"Trump porušuje ústavu." Americká samospráva zažalovala prezidenta kvôli podnikaniu

"Trump porušuje ústavu." Americká samospráva zažalovala prezidenta kvôli podnikaniu
Zdroj: Reuters

Americký štát Maryland a federálny dištrikt hlavného mesta Washington dnes zažalovali prezidenta Donalda Trumpa kvôli zahraničným finančným operáciám jeho rodinných podnikov.

Podľa úradov samosprávy porušuje Trump ústavu tým, že stále udržiava väzby na svoje hotely či kluby, ktoré od jeho nástupu do funkcie spravuje fond vedený jeho dvoma synmi. Biely dom oponoval slovami, že Trumpove kroky ústave neprotirečia.

"Prezidentove konflikty záujmov ohrozujú našu demokraciu," povedal dnes novinárom generálny prokurátor štátu Maryland Brian Frosh, ktorý podal žalobu spolu so svojím washingtonským kolegom Karlom Racinom. "Fakt, že prezident naďalej porušuje ústavu a ignoruje práva Američanov, nemôžeme brať ako nový prijateľný status quo," dodal frosh.

Trump pred nástupom do funkcie sľúbil odísť z čela svojich podnikov, medzi ktoré patria okrem iného rozľahlý hotel v blízkosti Bieleho domu či luxusný rekreačný komplex na Floride, v ktorom ako prezident privítal niekoľko zahraničných štátnikov.

Správu svojho biznisu hlava štátu síce formálne zverila fondu vedenému synmi Donaldom a Erikom, avšak podľa žaloby sa od neho úplne neodstrihol a porušuje pasáž ústavy zakazujúcu prezidentovi kvôli prevencii korupcie prijímať dary alebo platby zo zahraničia bez schválenia Kongresu.

Hostia Trumpových hotelov či klubov môžu byť motivovaní na pobyt v nich snahou získať jeho priazeň, čím navyše podľa svojich odporcov prezident získava nespravodlivú výhodu nad konkurenčnými hoteliermi.

Hovorca Bieleho domu Sean Spicer na žalobu reagoval slovami, že Trump spomínanú časť ústavy neporušuje. Aktivita Marylandu a dištriktu hlavného mesta je podľa neho motivovaná politicky, lebo samosprávu tam ovládajú demokrati.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.