Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2017, 08:50

Trumpa žaluje viac ako 190 zákonodarcov. Prijíma od cudzích štátov peniaze, tvrdia

Trumpa žaluje viac ako 190 zákonodarcov. Prijíma od cudzích štátov peniaze, tvrdia
Zdroj: Reuters

Skupina viac ako 190 demokratických kongresmanov a senátorov podala žalobu na prezidenta Donalda Trumpa, lebo podľa nich prostredníctvom svojich rodinných podnikov prijíma bez súhlasu Kongresu od cudzích štátov peniaze.

Zákonodarcovia podľa agentúry Reuters tvrdia, že je to historicky najväčší počet členov Kongresu USA, ktorý kedy prezidenta žaloval. Ministerstvo spravodlivosti a ani Biely dom sa k záležitosti zatiaľ nevyjadrili.

Demokratickí zákonodarcovia v žalobe podanej na federálny súd vyhlasujú, že Trump od januárového prevzatia prezidentského úradu skrze svoje firmy prijíma od zahraničných vlád peniaze, k čomu nemá súhlas Kongresu, hoci to vyžaduje americká ústava. Konglomerát The Trump Organization prezident formálne zveril do správy svojich dvoch najstarších synov Donalda mladšieho a Erica.

Podobnú žalobu na Trumpa kvôli zahraničným operáciám jeho rodinných podnikov podali nedávno stať Maryland a tiež oblasť hlavného mesta Washingtonu. Biely dom na to vtedy reagoval tým, že Trumpovo konanie sa ústave neprotiví.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.