Pobrežná stráž v USA na niekoľko hodín evakuovala prístav v Charlestone pre podozrenie, že na lodi Maersk Memphis môže byť takzvaná špinavá bomba, teda nálož obsahujúca rádioaktívny materiál.
Na svojom twitterovom účte približne o 3:43 miestneho času (9:43 SELČ) pobrežná stráž informovala, že hrozba sa nepotvrdila. Ochranná zóna, ktorá bola okolo plavidla vytvorená, je zrušená. Polícia zadržala muža, ktorý pred potenciálnou hrozbou varoval.
#update Unified Command determines no existing threat to the port. Terminal will reopen & safety zone has been lifted.
— USCGSoutheast (@USCGSoutheast) 15. júna 2017
Najväčší lodný prepravca Maersk Line v tlačovom vyhlásení uviedol, že o údajnej špinavé bombe informovala plavidlo Maersk Line pobrežná stráž. Všetci členovia posádky boli evakuovaní do bezpečia.
Plavidlo kotví v termináli Wando. Na mieste pracovali technici špecializovaní na nakladanie s nebezpečnými materiálmi. Informovala o tom televízna stanica NBC.
Prvé správy o možnom rádioaktívnom materiáli na palube plavidla prišli v stredu o ôsmej večer miestneho času. Terminál bol obratom evakuovaný.
Otázkou zostáva, ako vážne v skutočnosti podozrenie bolo. Stráž o bombe na palube informoval internetový "konšpirátor" George Webb. Ten na YouTube uviedol, že bombu na palubu lode naložili v Pakistane, uviedla agentúra AFP. Polícia po incidente uviedla, že zadržala muža, ktorý na hrozbu upozornil. Neprezradila však, či ide o Webba.
Takzvaná "špinavá bomba" patrí medzi rádiologické zbrane, ktoré sa niekedy nie celkom správne radia medzi jadrové zbrane. Rádiologická zbraň pozostáva z nálože konvenčnej výbušniny a zásoby rádioaktívneho materiálu, pravdepodobne vo forme prášku.
Odborník na zbrane Lukáš Visingr v knihe Vybrané bezpečnostné hrozby a riziká 21. storočia uvádza, že explózia "špinavej bomby" by sa mohla vyrovnať rádioaktívnemu spadu po menšom jadrovom výbuchu a zasiahnuté miesto by mohlo byť aj tisíce rokov neobývateľné.
Kontajnerová nákladná loď Maersk Memphis priplávala do Charlestonu z amerického prístavu v Newarku, predtým podľa webu Maersk Line kotvila okrem iného v ománskom prístavnom meste Salála.