Obsah vystihujú titulky: "Kde sú peniaze, Vladimir Vladimirovič?" (Moskovskij komsomolec), "Linka prianí a sťažností" (Kommersant) či "Recesia nie je, ale chudoba je" (Nezavisimaja gazeta).
"Cár je dobrý, ale bojari zlí," myslí si Nezavisimaja gazeta o vyznení relácie, v ktorej Putin stelesňoval poslednú nádej na spravodlivé vyriešenie problémov. Celkové vyznenie svedčí o tom, že si Kremeľ uvedomuje vážnosť ekonomických ťažkostí, na ktorých zvládnutí závisí aj miera protestov.
Politológovia sa zhodujú, že nešlo o predvolebnú debatu - ostatne bodkou sa stala Putinova vyhýbavá odpoveď na otázku, či bude na jar kandidovať na ďalšie šesťročné obdobie, akokoľvek niektorí komentátori zaznamenali narážky v tomto zmysle.
"Zápletku roku 2018" sa ale podarilo zachovať, čo experti oslovení podnikateľským denníkom RBK vysvetľujú snahou "prebádať nálady verejnosti a podporiť súperenie v elitách". S tým súvisí aj "stávka na prostého človeka" a "imidž múdreho dedka" hovoriaceho o vnúčatách, čo malo prezidenta poľudštiť a priblížiť početnému voličstvu vo vyššom veku.
Analytici denníka Kommersant si všímajú "bezprecedentný výprask", uštedrený šéfom štátu gubernátorom. "Jedno z hlavných posolstiev znie, že federálne orgány riadne plnia svoje povinnosti, prijímajú dobré zákony a posielajú peniaze, ale vinou regionálnych úradov sa k občanom nedostanú," usúdil politológ Jevgenij Minčenko.
A to, že sa na obrazovku dostali aj uštipačné odkazy, považuje politológ Michail Vinogradov za experiment, ktorým chcel režim predviesť, že sa nebojí tvrdých otázok - beztak na ne musel odpovedať.
"To hlavné je možné zhrnúť: Putin a ľud sú proti zlenivenému a rozmarnému režimu. To je nesporne drzá stratégia, veď Putin je srdce, motor, architekt a rodič ruskej mocenskej pyramídy," poznamenal Moskovskij komsomolec. Ale z programu je zrejmé, že v Kremli si nielenže myslia, že takáto stratégia môže zabrať, ale už si aj vyhrnuli rukávy a pustili sa do práce.
Poslednú Putinovu debatu s národom v tomto volebnom období považuje politológ Gleb Pavlovskij za "smrť žánru". O "rozpade vodcovstva" podľa neho svedčí všeobecný obrázok chudobnej krajiny s rúcajúcou sa infraštuktúrou, Putinovo bezradné opakovanie "peniaze sme poskytli, ale kde sú, neviem, musí sa to preveriť" a jedovaté odkazy v rohu obrazovky.
"Putin už nemá čo ponúknuť," myslí si Pavlovskij. "Krajine neponúkol žiadnu budúcnosť okrem likvidácie maringotiek v meste Ňagaň, o čom sa diskutovalo už na komunistických zjazdoch pred 30-40 rokmi. Bolo to tak nudné, že hostia v sále začínali driemať," napísal v časopise Snob tento bývalý disident a niekdajší poradca Kremľa.