Odvolací súd v Haagu dnes v zásade potvrdil rozsudok civilného súdu z roku 2014, že Holandsko nesie časť viny na masakre bosnianskych moslimov v Srebrenici v roku 1995. Podľa rozsudku je štát zodpovedný za asi 300 moslimských mužov, deportáciu ktorých z takzvanej bezpečnej zóny OSN do rúk bosenskosrbských jednotiek umožnili holandskí vojaci. O tom, koľko rodiny srebrenických obetí dostanú ako odškodné, sa rozhodne počas ďalšieho súdneho pojednávania. Informovala o tom agentúra Reuters.
Sily pôsobiace pod holandským práporom v Bosne pod velením OSN podľa súdu vedeli o tom, že bosnianski moslimskí muži, ktorí v roku 1995 hľadali útočisko v takzvanej bezpečnej zóne OSN v dedine Potočari, bosnianskosrbské jednotky zabijú, ak budú musieť miesto opustiť.
Keď bosnianskosrbské jednotky oblasť obkľúčili, holandskí vojaci deportácii mužov nezabránili. Podľa Reuters ide o mimoriadny rozsudok vzhľadom na to, že sa za svoje činy musí zodpovedať štát, ktorého sily pôsobili v rámci mierovej misie OSN. Spojené národy pritom majú imunitu pred stíhaním.
Občianska vojna v Bosne a Hercegovine (1992-1995) bola najkrvavejšou kapitolou rozpadu Juhoslávie. Počas viac ako troch rokov si vyžiadala do 100 000 mŕtvych a státisíce ľudí museli opustiť svoje domovy. Viac ako 8000 bosnianskych moslimov bolo v roku 1995 zabitých v Srebrenici.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) označil masaker v Srebrenici za genocídu. Príslušníci holandských "modrých prílb", ktorí mali od Bezpečnostnej rady OSN mandát na ochranu civilných utečencov, boli podľa dobových svedectiev veľmi slabo vyzbrojení, aby mohli odolať nátlaku Srbov.