Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2017, 11:45

Holandsko nesie podiel viny na masakre v Srebrenici, rozhodol súd v Haagu

Vraždenie v Srebrenici neprežilo asi 8000 mužov a chlapcov.

Holandsko nesie podiel viny na masakre v Srebrenici, rozhodol súd v Haagu
Zdroj: Reuters

Odvolací súd v Haagu dnes v zásade potvrdil rozsudok civilného súdu z roku 2014, že Holandsko nesie časť viny na masakre bosnianskych moslimov v Srebrenici v roku 1995. Podľa rozsudku je štát zodpovedný za asi 300 moslimských mužov, deportáciu ktorých z takzvanej bezpečnej zóny OSN do rúk bosenskosrbských jednotiek umožnili holandskí vojaci. O tom, koľko rodiny srebrenických obetí dostanú ako odškodné, sa rozhodne počas ďalšieho súdneho pojednávania. Informovala o tom agentúra Reuters. 

Sily pôsobiace pod holandským práporom v Bosne pod velením OSN podľa súdu vedeli o tom, že bosnianski moslimskí muži, ktorí v roku 1995 hľadali útočisko v takzvanej bezpečnej zóne OSN v dedine Potočari, bosnianskosrbské jednotky zabijú, ak budú musieť miesto opustiť.

Keď bosnianskosrbské jednotky oblasť obkľúčili, holandskí vojaci deportácii mužov nezabránili. Podľa Reuters ide o mimoriadny rozsudok vzhľadom na to, že sa za svoje činy musí zodpovedať štát, ktorého sily pôsobili v rámci mierovej misie OSN. Spojené národy pritom majú imunitu pred stíhaním.

Občianska vojna v Bosne a Hercegovine (1992-1995) bola najkrvavejšou kapitolou rozpadu Juhoslávie. Počas viac ako troch rokov si vyžiadala do 100 000 mŕtvych a státisíce ľudí museli opustiť svoje domovy. Viac ako 8000 bosnianskych moslimov bolo v roku 1995 zabitých v Srebrenici.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) označil masaker v Srebrenici za genocídu. Príslušníci holandských "modrých prílb", ktorí mali od Bezpečnostnej rady OSN mandát na ochranu civilných utečencov, boli podľa dobových svedectiev veľmi slabo vyzbrojení, aby mohli odolať nátlaku Srbov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.