StoryEditor

Európania rýchlo opúšťajú Kuvajt

18.03.2003, 23:00
Zatiaľ čo americkí, britskí či nemeckí obchodníci rýchlo opúšťajú Kuvajt, z ktorého územia by sa už v najbližších hodinách mohla začať invázia spojeneckých vojsk do Iraku, občania trojmiliónového štátika sa zaoberajú predovšetkým tým, čo bude po páde Saddáma Husajna. Nepotvrdili sa správy, že veľa Kuvajťanov sa v posledných dňoch uchýlilo do susednej Saudskej Arábie. "Nemám vôbec žiaden strach. Jediný Scud, ktorý Iračania vystrelia, sem nedoletí. Američania všetky zneškodnia pomocou Patriotov. Tie sú dnes oveľa dokonalejšie ako pred dvanástimi rokmi, keď sa Saddámovi podarilo zasiahnuť niekoľkými raketami dokonca Izrael," tvrdí päťdesiatročný majiteľ obchodu s fotografickými prístrojmi v obchodnom centre pri hoteli Marriot. Kuvajtská vláda zdôrazňuje, že v žiadnom prípade nehodlá byť s Irakom vo vojnovom stave. Znamená to, že na leteckom a pozemnom útoku sa zúčastnia výhradne americké a britské jednotky -- pokiaľ sa, pravda, Dolná snemovňa parlamentu v Londýne nepostaví proti premiérovi Tonymu Blairovi. Kuvajtský vicepremiér a minister obrany šejk Džaber Mubarak Sabah včera poprel, že by Američania informovali o presnom dátume útoku. Ten by Washington mohol podľa niektorých zdrojov začať už zajtra alebo pozajtra. V Kuvajte sa teraz zdržuje asi osemtisíc Američanov a tritisíc Britov -- ak nepočítame takmer tristotisícovú spojeneckú armádu. Väčšine z nich sa už však nepodarí krajinu opustiť, aj keby chceli, pretože na to nebudú mať príležitosť -- aspoň nie vzdušnou cestou. Posledná šanca odletieť z Kuvajtu na palube lietadla spoločnosti British Airways, ešte kým vypukne vojna proti Iraku, sa skončila totiž v ranných hodinách. Britský prepravca sa podobne ako ďalšie spoločnosti rozhodol svoje letecké spojenie do Kuvajt City dočasne pozastavaiť. Vzhľadom na ultimátum, ktoré dal v pondelok americký prezident George W. Bush Husajnovi a jeho dvom synom, a takmer stopercentnú istotu, že iracký vodca bude túto výzvu ignorovať, môže byť nebo nad kuvajtskou púšťou čoskoro veľmi horúce.
Kuvajtská vláda popiera zatknutie teroristickej bunky
S rovnakou výzvou ako v pondelok americké a britské veľvyslanectvo sa na svojich štátnych príslušníkov obrátila Kanada. Ambasáda krajiny javorového listu bola vo svojom posolstve viac ako výrečná: "Čím dlhšie tu zostanete, tým ťažšie bude Kuvajt opustiť. Pokiaľ sa terajšia situácia ešte zhorší, nebudeme schopní poskytnúť náležitú pomoc ani vám, ani vašim rodinám."
Kuvajtské ministerstvo vnútra včera dementovalo správy o tom, že bezpečnostné zložky v týchto dňoch zatkli príslušníkov teroristickej bunky chystajúcej sa na útoky namierené proti americkým a britským objektom, rovnako ako proti občanom oboch krajín, a že by pri akomkoľvek policajnom záťahu boli zabavené ,,nebezpečné substancie".
Podľa informácií, ktoré Hospodářským novinám poskytla česka ambasáda v Kuvajte, v krajine sa napriek varovaniam vydaným zastupiteľským úradom naďalej zdržiava bližšie nespresnený počet občanov ČR. Popri niekoľkých obchodníkoch a novinároch ide hlavne o lekárov.
Českí chemici sú pripravení zasiahnuť
Úplný pokoj zachovávajú - aspoň navonok - príslušníci česko-slovenskej protichemickej jednotky pôsobiacej v Kuvajt-City, hoci tušia, že sa na nich v prípadee útoku zbraňami hromadného ničenia obráti velenie americkej a britskej armády. Ich mandát - pokiaľ vláda ČR a bezpečnostná rada štátu nerozhodnú inak - sa zatiaľ vzťahuje výhradne na humanitárnu pomoc civilnému obyvateľstvu. V humanitárnej akcii sa však podľa náčelníka 26-členného oddelenia biologickej ochrany, majora Aleša Hantscha, de facto mení i pomoc vojenským jednotkám zasiahnutým chemickými a najmä bakteriologickými zbraňami.
,,Režim Saddáma Husajna sa vzhľadom na širokú škálu bakteriologických látok spolieha na staré ´osvedčené´ choroby, ako je slezinná sneť alebo čierne kiahne. Deväťdesiat percent príslušníkov českej jednotky má za sebou už druhé očkovanie. Následne vybudovaný stupeň imunity je však viac-menej individuálny," zdôraznil Hantsch.
To isté platí pre tých Američanov a Britov, s ktorými sa počíta pre prvú vlnu útoku a ktorí v pondelok dostali rozkaz neustále nosiť pri sebe špeciálny odev aspoň čiastočne chrániaci pred zbraňami hromadného ničenia. Zaočkovaní vojaci však majú na rozdiel od prevažne neočkovaných civilistov jednu istotu - v prípade zasiahnutia bakteriologickými látkami nezomrú. V česko-slovenskom prápore, ktorý bol začiatkom mesiaca premiestnený do areálu kuvajtského medzinárodného výstaviska, platí od pondelkového večera zvýšený stupeň bezpečnostných opatrení. Na základe toho, ako súčasnú situáciu vzhľadom na bezprostrednú hrozbu vojny spojenú s možnosťou teroristického útoku vyhodnotili Američania, nariadil bezpečnosť posilniť veliteľ jednotky generál Dušan Lupuljev.
Teploty sa šplhajú k tridsiatke
Vojaci môžu halu číslo osem, v ktorej je jednotka umiestená, opustiť iba v nepriestrelnej veste a helme. V tých sa pri teplotách, ktoré sa v týchto dňoch začínajú neúprosne šplhať k tridsiatim stupňom Celzia pohybujú tak, ako príslušníci strážnej čaty poručíka Tomáša Gubasa. Jeho hliadky vybavené ľahkými guľometmi sú na tom na streche budovy, do ktorej sa opiera nemilosrdné kuvajtské slnko, ešte o niečo horšie.
Tak ako Američania a Briti, aj Češi si v Kuvajte želajú jediné. Aby sa dlhé čakanie skončilo - aj keď by na jeho konci mohol byť vojnový konflikt. Tak ako ich spojenci veria, že ak k nemu dôjde, bude krátky a oni pri ňom nebudú musieť zasahovať.
V opačnom prípade by sa totiž potvrdilo, že Saddám Husajn nielen vlastní zbrane hromadného ničenia a vojenskú technológiu umožňujúcu použiť ich na dlhšie vzdialenosti, ale aj to, že vôbec nebude váhať tieto zbrane použiť, ak sa dostane do úzkych.
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
13. august 2022 11:17